Type to search

Jawność w życiu publicznym

Podziel się

Prezydent Trzaskowski spotkał się również z Marszałkiem Senatu RP, Tomaszem Grodzkim, aby przedstawić projekt ustawy o jawności w życiu publicznym. 

Uczciwość i przejrzystość działań polityków to podstawy zaufania Polaków do władzy i do życia publicznego. Nie mamy prawa oczekiwać od ludzi szacunku do państwa, jeśli nie zdobędziemy ich zaufania – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy i dodał – Dziś składam swoje oświadczenie, które pokazuje cały mój majątek oraz majątek mojej żony. Ci, którzy do tej pory szukali wymówek i kruczków prawnych, by nie pokazać wszystkiego, co posiadają, powinni czuć presję opinii publicznej, by wykazać się pełną jawnością.

Roczne oświadczenie majątkowe prezydenta stolicy za 2019 rok jest dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej.

Potrzebujemy prawa, które zobowiąże polityków do jawności, jeśli sami z siebie nie potrafią stanąć przed Polakami – tak jak ja dzisiaj – i zaprezentować cały swój majątek. Ustawa o jawności w życiu publicznym powinna być podwaliną budowania zaufania do władzy. To początek nowej polityki opartej na zaufaniu, szacunku i przejrzystości władzy – powiedział prezydent stolicy – Apeluję w szczególności do tych, którzy do tej pory mówili najwięcej o uczciwości, jawności i sprawiedliwości. Dziś Ci sami politycy blokują ustawę w Sejmie, by posłowie nie mogli się nią zająć – dodał.

Przypomnijmy, 25 września 2019 r. Sejm RP uchwalił ustawę o jawności majątków rodzin polityków. Dokument ten zobowiązuje do składania oświadczeń o majątku małżonków i dzieci premiera, ministrów, posłów, senatorów, europosłów, prezesów Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Trybunału Konstytucyjnego, wojewodów oraz szefów innych najważniejszych instytucji publicznych. Prezydent Andrzej Duda skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.