Type to search

Kompleks oświatowy przy ul. Zaruby – umowa podpisana

Podziel się

Realizujemy kolejne inwestycje w ramach programu „Warszawa dla uczniów”, którego jednym z elementów jest budowa szkół i przedszkoli. Program jest ambitny – przed nami budowa 15 szkół i 16 przedszkoli. Dzisiejsza umowa jest już trzecią, którą podpisujemy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, co pokazuje, że intensywnie działamy – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy – Cieszę się, że dzieci z Ursynowa, szczególnie z rejonu Kabat, zyskają nowe miejsca do nauki.

Cieszę się, że możemy naszym uczniom zapewnić komfortowe warunki nauki. Konsekwentnie realizowany program budowy i rozbudowy placówek oświatowych na Ursynowie pozwala na niwelowanie skutków „deformy” oświaty – mówi Robert Kempa, burmistrz Ursynowa.

Koncepcję budynków szkoły i przedszkola przy ul. Zaruby wybrano w 2017 roku w konkursie architektonicznym. Był to pierwszy taki konkurs dotyczący placówki oświatowej w stolicy. Wygrała koncepcja warszawskiej Pracowni Projektowej OOA Macieja Siudy, z wizją zielonych podwórek o naturalnym charakterze, nawiązującą do atmosfery sąsiadującego Lasu Kabackiego i zapewniającą bezpośredni kontakt uczniów z naturą.

Zespół oświatowy będzie składał się z 8-oddziałowego przedszkola dla 200 dzieci i szkoły podstawowej z 16 klasami dla około 460 uczniów. Oba budynki będą niskie, wykonane z naturalnych materiałów. Będą zorganizowane wokół dwóch osobnych dziedzińców, obudowanych ze wszystkich stron poszczególnymi częściami kompleksu o rożnej wysokości i funkcji, z przeszklonymi salami. Będą dwa place zabaw, jeden na dachu parterowego skrzydła. Na dachu szkoły będzie zielony taras ze strefą rekreacyjną dla uczniów. Na terenie kompleksu zostaną zlokalizowane również biblioteka, świetlice, sala gimnastyczna wraz z zespołem magazynów, przebieralnie, a także pokoje psychologa, pedagoga i logopedy.

Część przedszkolna powstanie od strony zachodniej, część szkolna – od strony wschodniej. Całość opada tarasowo w kierunku południowo-zachodnim umożliwiając optymalne nasłonecznienie światłem dziennym wszystkich pomieszczeń. Główne wejście do szkoły będzie od ul. Jerzego Zaruby, a do przedszkola od strony ul. Iwanowa-Szajnowicza. Dojazd i parkingi dla obu instytucji powstanie od strony północnej (od ul. Iwanowa-Szajnowicza).

Budynek został zaprojektowany tak, aby wyraźnie oddzielić funkcjonowanie szkoły i przedszkola. Obie instytucje posiadają niezależne wejścia, dziedzińce oraz główne bloki edukacyjne i strefy rekreacyjne. Elementem łączącym jest blok kuchenny. W bloku tym na parterze zlokalizowano oddzielone względem siebie świetlice dla szkoły i salę do zajęć ruchowych dla przedszkola.

Planowane zakończenie całej inwestycji to lipiec 2020 r., a koszt – 45,3 mln zł. Wykonawcą jest konsorcjum firm: Balzola Polska” Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie i Construcciones y Promociones Balzola S.A. z siedzibą w Hiszpanii. 

Budujemy szkoły w ramach programu „Warszawa dla uczniów” 

Zgodnie z zapowiedzą z programu, przyspieszyliśmy budowę nowych szkół i przedszkoli. W tej chwili powstaje 15 nowych szkół dla ponad 10 tys. uczniów. Z dwóch z nich – przy ul. Warzelniczej i ul. Myśliborskiej – uczniowie będą korzystać już we wrześniu 2019 r. W marcu Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy podpisał umowy na budowę pierwszego etapu zespołu szkolno-przedszkolnego na Targówku przy ul. Gilarskiej oraz kompleksu oświatowego na Żoliborzu przy ul. Anny German. Na 12 największych modernizacji szkół przeznaczyliśmy blisko 190 mln zł. To m.in. szkoły przy ul. Kawęczyńskiej, ul. Cietrzewia czy budynek przy ul. Twardej przeznaczony na ośrodek dla dzieci niedosłyszących.

Warszawa dla uczniów to także 100 złotych rocznie dla stołecznych uczniów na wyjścia do instytucji kultury, nauki czy sportu, podwyżki dla nauczycieli, rozwój indywidualnego doradztwa dla nastolatków, przygotowanie szkół na podwójny rocznik. Program „Warszawa dla uczniów” obejmuje rozwój edukacji samorządowej, wydłużenie godzin opieki w szkolnych świetlicach oraz opiekę psychologa i pedagoga w każdej szkole.