Type to search

Koniec wakacji, ale korzyści trwają dalej

Podziel się

Koniec wakacji, ale korzyści trwają dalej

Koniec wakacji, ale korzyści trwają dalej

   
   
         
         
         
         
         

Dobiega końca sezon wakacyjny i urlopowy. Warto pamiętać o przedłużeniu uprawnień do ulg na przejazdy Warszawskim Transportem Publicznym. 

Po powrocie z urlopu i wakacyjnych wyjazdów warto sprawdzić ważność biletów kodowanych na spersonalizowanej Warszawskiej Karcie Miejskiej. Można to zrobić we wszystkich kasownikach umieszczonych w pojazdach komunikacji miejskiej, w bramkach metra, bądź automatach biletowych.

Trzeba przedłużyć ważność e-hologramu

Pasażerowie, którym w dalszym ciągu przysługuje prawo do korzystania z Biletów Warszawiaka lub Młodego Warszawiaka powinni przedłużyć ważność swojego e-hologramu. Jego termin ważności kończy się 30 września 2018 roku.

Uprawnienia można przedłużyć w automatach biletowych, a cała procedura trwa bardzo krótko. Wystarczy włożyć kartę do kieszeni urządzenia – pojawi się ekran informujący o ilości dni pozostałych do końca ważności uprawnień, następnie wybrać opcję „przedłuż e-hologram” i postępować zgodnie z wyświetlanymi komunikatami. Można to także zrobić na podstawie stosownych dokumentów w Punktach Obsługi Pasażerów lub Wydziałach Obsługi Mieszkańców.

Przypominamy również, że uczniowie warszawskich szkół podstawowych, klas gimnazjalnych oraz uczniowie mieszkający na terenie Warszawy, ale uczący się w szkołach podstawowych (klasach gimnazjalnych) poza stolicą mogą bezpłatnie podróżować WTP na podstawie Karty Ucznia. Rodzice uczniów mieszkających w Warszawie i uczęszczających do warszawskich szkół, którzy jeszcze nie mają dokumentu powinni złożyć wnioski w szkołach. Rodzice dzieci, które mieszkają na terenie Warszawy, a uczęszczają do szkół poza miastem, Kartę Ucznia mogą wyrobić w każdym Punkcie Obsługi Pasażerów.

Uprawnienia dzieci z rodzin, w których jest troje lub więcej dzieci wygasają 30 września. Można je przedłużyć w jednym z POP-ów ZTM.

Jak kupować Bilety Warszawiaka i Metropolitalne?

Od 1 września wchodzą w życie zmiany w taryfie. Dla Biletu Warszawiaka, Młodego Warszawiaka i Ulgowego Biletu Warszawiaka znika podział na strefy biletowe. Bilety zakupione przed 1 września zachowują ważność do końca terminu nadanego podczas aktywacji. Z zakodowaniem kolejnego kontraktu najlepiej wstrzymać się do upływu końca ważności aktualnie posiadanego biletu. Zakup kontraktu ważnego w strefie 1+2 podczas trwania ważności biletu na 1 strefę biletową spowoduje usunięcie dotychczas nagranego kontraktu. W takiej sytuacji po zwrot utraconych środków można udać się w dowolnym terminie do wybranego Punktu Obsługi Pasażerów ZTM.

Kupując Bilet Warszawiaka, Młodego Warszawiaka i Ulgowy Bilet Warszawiaka w automatach biletowych po 1 września należy wybrać na ekranie urządzenia opcję „Strefa 1+2”. Bilety Warszawiaka ważne w 1 i 2 strefie biletowej będą kosztować odpowiednio: 30-dniowy imienny w cenie 98 zł oraz bilet 90-dniowy imienny w cenie 250 zł. Natomiast Ulgowe Bilety Warszawiaka oraz Młodego Warszawiaka odpowiednio: 30-dniowy imienny w cenie 49 zł oraz bilet 90-dniowy imienny w cenie 125 zł.

Od 1 września obowiązywać będzie również Bilet Metropolitalny – dostępny dla mieszkańców gmin, które podpisały porozumienie z Zarządem Transportu Miejskiego. Nowe porozumienie zakłada trzy poziomy dofinansowania zakupu Biletu Metropolitalnego przez gminy i trzy rodzaje biletów: „Bilet Warszawa+1”, „Bilet Warszawa+2” oraz „Bilet Warszawa+3”, w zależności od opcji wybranej przez samorządy. Skorzystają na tym mieszkańcy metropolii.

W ofercie Warszawa+3 za bilet 30-dniowy normalny imienny ważny w obu strefach biletowych – pasażer zapłaci tylko 120 zł, o 60 zł mniej niż dotychczas. A bilet 90-dniowy normalny imienny, ważny w obu strefach będzie kosztował 330 zł (czyli o 130 zł mniej). Różnicę w cenie pokryje samorząd.

Poniżej tabela z cenami biletów:

Warszawa+

 

Cena biletu
normalnego

Cena po zniżce
dla 1 progu dopłaty
(Warszawa+1)

Cena po zniżce
dla 2 progu dopłaty
(Warszawa+2)

Cena po zniżce
dla 3 progu dopłaty
(Warszawa+3)

bilet
30-dniowy
1 i 2 strefa

180 zł

166 zł

150 zł

120 zł

bilet
30-dniowy
2 strefa

112 zł

98 zł

82 zł

72 zł

bilet
90-dniowy
1 i 2 strefa

460 zł

406 zł

390 zł

330 zł

bilet
90-dniowy
2 strefa

282 zł

250 zł

237 zł

212 zł

Przypominamy, że informacje o godzinach otwarcia POP-ów można znaleźć na stronie internetowej ztm.waw.pl w tym miejscu.

opublikowano 27 sierpnia 2018r.
ostatnia aktualizacja 27 sierpnia 2018r.