ekurjerwarszawski.pl

Miasto odzyskało już sześćdziesiąt nieruchomości

Porządkujemy stan prawny sierot po Bierucie, czyli tzw. śpiochów. Publikujemy kolejne ogłoszenia i wydajemy decyzje umarzające postępowania. W tym roku do zasobów miasta i Skarbu Państwa, dzięki małej ustawie reprywatyzacyjnej, wróciło już sześćdziesiąt takich nieruchomości – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy. – Warszawa potrzebuje jednak dużej ustawy reprywatyzacyjnej, powtórzę to po raz kolejny – dodaje prezydent miasta.

Ostatnie podpisane przez miasto decyzje umorzeniowe dotyczą:

To kolejna partia nieruchomości warszawskich uwolnionych od dekretu Bieruta. Ostatnie decyzje umarzające zostały podpisane kilka dni temu: http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/siedem-kolejnych-nieruchomo-ci-bez-roszcze

Przypomnijmy. We wrześniu 2016 r. weszła w życie mała ustawa reprywatyzacyjna (Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy), która wprowadziła m. in. możliwość zakończenia postępowań dotyczących tzw. „śpiochów (reguluje to art. 214b ustawy o gospodarce nieruchomościami), czyli nieruchomości, co do których wiele lat temu został złożony wniosek, ale wnioskodawcy zaprzestali później dalszych działań zmierzających do ich odzyskania.

W lutym 2017 r. rozpoczęto publikacje ogłoszeń o „śpiochach”. Łącznie w osiemnastu partiach ukazały się ogłoszenia dotyczące 213 takich nieruchomości.

W styczniu br. w Biurze Spraw Dekretowych rozpoczęto wydawanie decyzji umarzających postępowania reprywatyzacyjne. Ogółem wydano ponad 70 decyzji dotyczących tzw. śpiochów, dzięki czemu miasto odzyskało 60 nieruchomości, w których znajdują się 272 lokale miejskie.