Type to search

Najlepsze reportaże 2019 roku

Podziel się

Dzięki Nagrodzie im. Ryszarda Kapuścińskiego mamy możliwość poznania i docenienia wyjątkowej literatury, opartej na wnikliwej obserwacji współczesnego świata, komentującej zjawiska, procesy czy zdarzenia. To ważne, że Warszawa wspiera utalentowane autorki i autorów fundując nagrody i stypendia literackie, bo zyskują na tym nie tylko twórcy, ale i czytelnicy – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest formą wyróżnienia książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Inicjatywa ta jest również uhonorowaniem mieszkającego przez ponad 60 lat w Warszawie Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, najczęściej – obok Stanisława Lema – tłumaczonego polskiego autora.

Tytuły nominowane do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2019:

  1. Alberto ARCE, „Telefon obwieszcza śmierć. Zapiski korespondenta w Hondurasie”, z hiszpańskiego przeł. Jerzy Wołk-Łaniewski, wyd. Post Factum Sonia Draga, Katowice 2019.
  2. Lars BERGE, „Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo”, ze szwedzkiego przeł. Irena Kowadło-Przedmojska, wyd. Czarne, Wołowiec 2019.
  3. Kate BROWN, „Czarnobyl. Instrukcje przetrwania”, z angielskiego przeł. Tomasz S. Gałązka, wyd. Czarne, Wołowiec 2019.
  4. Artem CZECH, „Punkt zerowy”, z ukraińskiego przeł. Marek S. Zadura, wyd. Warsztaty Kultury, Lublin 2019.
  5. Joanna GIERAK-ONOSZKO, „27 śmierci Toby’ego Obeda”, wyd. Dowody na Istnienie, Warszawa 2019.
  6. Katarzyna KOBYLARCZYK, „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”, wyd. Czarne, Wołowiec 2019.
  7. Óscar MARTINEZ, „Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą”, z hiszpańskiego przeł. Tomasz Pindel, wyd. Post Factum Sonia Draga, Katowice 2019.
  8. Marta MAZUŚ, „Historie dziwnych samotności”, wyd. Wielka Litera, Warszawa 2019.
  9. Agnieszka PAJĄCZKOWSKA, „Wędrowny Zakład Fotograficzny”, wyd. Czarne, Wołowiec 2019.
  10. Paweł Piotr RESZKA, „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota”, wyd. Agora, Warszawa 2019.

Do 11. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zostało zgłoszonych 135 pozycji. Swoje publikacje nadesłało 30 wydawnictw, a cztery książki zostały wydane i przysłane przez ich autorów.

105 książek napisali polscy autorzy, a 30 pozycji autorów zagranicznych na 10 języków przełożyło 11 tłumaczek i 15 tłumaczy. Najliczniejsze są przekłady z języka angielskiego – szesnaście, po trzy z hiszpańskiego i szwedzkiego, dwa z włoskiego i po jednym z białoruskiego, czeskiego, francuskiego, rosyjskiego, słowackiego i ukraińskiego.

Laureata poznamy w maju podczas uroczystej Gali Nagrody. Na spotkania z nominowanymi zapraszamy w Dzień Reportażu organizowany na Warszawskich Targach Książki.

Szczegółowe informacje o dotychczasowych nominowanych, laureatach oraz samej nagrodzie można znaleźć tutaj.