Dom przy ul. Nowolipie 22 działa już drugi rok, powstańców w nim przybywa, ale może być jeszcze więcej. Ruszyła akcja informacyjna, dzięki której powstańcy mieszkający w każdej dzielnicy otrzymają wiedzę na temat tego miejsca i bezpłatnego transportu do placówki. Wszystko po to, by każdy weteran powstania został otoczony opieką, a także miał możliwość spotkania się z koleżankami, kolegami i z młodzieżą.
– Kontakt z powstańcami jest dla nas, a przede wszystkim dla młodzieży, ogromną wartością. Powstańcy opowiadają młodym ludźmiom o czasach, kiedy sami byli w ich wieku, o swoich wyborach, dramatach i miłości do Warszawy – mówi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy.
Akcja informacyjna na temat oferty Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich będzie prowadzona we wszystkich stołecznych dzielnicach.
– Dzięki zaangażowaniu każdej ze stołecznych dzielnic dotrzemy z informacją o Domu do każdego powstańca. Choć to miejsce istnieje od ponad roku, nie wszyscy Powstańcy jeszcze o nim wiedzą. Dzięki akcji informacyjnej, poprzez sąsiadów czy najbliższych, chcemy umożliwić powstańcom skorzystanie z jego dobrodziejstw – mówi Grzegorz Kuca, burmistrz Białołęki.
Zadaniem placówki przy ul. Nowolipie 22 jest zapewnienie wsparcia Powstańcom Warszawskim w postaci ciepłego posiłku oraz ułatwionego dostępu do rehabilitacji, zajęć gimnastycznych, terapii psychologicznej czy możliwości wspólnej rozrywki – uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych, gry w brydża czy różnego rodzaju warsztatach integracyjnych. Dom proponuje dwa rodzaje imprez kulturalnych – wydarzenia tylko dla powstańców oraz wydarzenia dostępne dla wszystkich, co ma aspekt edukacyjny i ma być swoistą platformą międzypokoleniową, gdzie za każdym razem dokonuje się niezwykła lekcja historii z udziałem świadków minionych czasów. Oferta Domu jest na bieżąco rozszerzana, uwzględniając sugestie weteranów. W miesiącach letnich organizowane są wycieczki po Warszawie i okolicach.
– Dom Wsparcia powstał dla zapewnienia Powstańcom Warszawskim ciepła i świadomości, że komuś zależy na ich dobrym samopoczuciu. Wszystko inne to oprawa. My jako Stowarzyszenie każdego dnia staramy się wywiązać jak najpełniej z tego zobowiązania, które traktujemy jako przywilej – mówi Janusz Owsiany, prezes Stowarzyszenia Monopol Warszawski
Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich przy ulicy Nowolipie 22 został oficjalnie otwarty 30 września 2018 r. Finansowany jest z budżetu m.st. Warszawy. Jego operatorem jest Stowarzyszenie Monopol Warszawski przy współudziale wolontariuszy z Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Powstał w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez Powstańców wolontariuszom SMW zaangażowanym w miejskie projekty „Złota Rączka” oraz „Pamiętamy – pomagamy” realizowane w 2018 r. wspólnie ze Stowarzyszeniem Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 i Towarzystwem Przyjaciół Pragi Oddział Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.