Type to search

Nominowani do tytułu najlepszego reportażysty wyłonieni

Podziel się

W aktualnej, wyjątkowo trudnej sytuacji, głos reportażu jest jeszcze bardziej istotny. Reportażu, który podejmuje najtrudniejsze tematy i komentuje naszą rzeczywistość. Pozwala też poczuć klimat odległych miejsc, co jest szczególnie cenne w czasach, gdy do minimum ograniczamy wychodzenie z własnych domów. Warto podkreślić tematyczną różnorodność wyróżnionych książek – dotyczą historii Europy oraz świata, relacji człowieka z naturą, współczesnych konfliktów zbrojnych czy największych problemów społecznych XXI w. Bogactwo tematów, stylów, języków. Cieszę się, że Warszawa docenia autorów tego wyjątkowego gatunku. Gratuluję nominacji i z ciekawością oczekuję ogłoszenia laureatów. Obok tych książek nie można przejść obojętnie – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Tegoroczne obrady jury przebiegały w wyjątkowy sposób. Zamiast spotkania w tradycyjnym formacie, podjęto decyzje w ramach dyskusji on-line. Jurorzy wybrali pięć tytułów, które przeszły do trzeciego etapu konkursu:

•    Lars Berge, „Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo”, ze szwedzkiego przeł. Irena Kowadło-Przedmojska, wyd. Czarne, Wołowiec 2019;
•    Artem Czech, „Punkt zerowy”, z ukraińskiego przeł. Marek S. Zadura, wyd. Warsztaty Kultury, Lublin 2019;
•    Joanna Gierak-Onoszko, „27 śmierci Toby’ego Obeda”, wyd. Dowody na Istnienie, Warszawa 2019;
•    Katarzyna Kobylarczyk, „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”, wyd. Czarne, Wołowiec 2019;
•    Óscar Martinez, „Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą”, z hiszpańskiego przeł. Tomasz Pindel, wyd. Post Factum Sonia Draga, Katowice 2019.

Do 11. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zgłoszono 135 pozycji. Swoje publikacje nadesłało 30 wydawnictw, a 4 książki zostały wydane i przysłane przez ich autorów.
Zgodnie z regulaminem, konkurs składa się z czterech etapów. Po weryfikacji nadesłanych książek jurorzy typują 10 nominacji, a następnie – spośród nich – wybierają 5 finałowych tytułów. Laureatów, zgodnie z tradycją, poznawaliśmy na uroczystej gali w maju, a spotkania z autorkami i autorami były organizowane podczas Dnia Reportażu na Warszawskich Targach Książki. Jednak z powodu wyjątkowej sytuacji, jaką jest epidemia koronawirusa, finał nagrody odbędzie się on-line. Mamy nadzieję, że spotkania laureatów z czytelnikami będą mogły zostać zorganizowane w późniejszym terminie.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego, ustanowiona 14 stycznia 2010 r. przez Radę m.st. Warszawy, jest formą wyróżnienia książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. To również forma uhonorowania mieszkającego przez ponad 60 lat w stolicy Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, najczęściej – obok Stanisława Lema – tłumaczonego polskiego autora.
Współorganizatorem nagrody jest redakcja „Gazety Wyborczej”, patronem honorowym – Alicja Kapuścińska, żona pisarza.

Szczegółowe informacje o dotychczasowych nominowanych, laureatach oraz samej nagrodzie można znaleźć na stronie kulturalna.warszawa.pl.