Type to search

Nowe komunalne „M” w Ursusie

Podziel się

Zgodnie z zapowiedziami budowa nowych „M” przyspiesza. W bloku przy ul. Zagłoby zamieszkają aż 84 rodziny. To kolejne miejskie lokale oddawane w tej kadencji. Już wkrótce klucze odbiorą kolejni lokatorzy – tym razem po prawej stronie Wisły: na Targówku, Pradze i w Wawrze – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

W budynku przy ul. Zagłoby 17 powstały 84 mieszkania o wielkości od 29,7 m2 do ok. 67,5 m2 (30 lokali jednopokojowych, 42 dwupokojowych i 12 trzypokojowych), w tym 9  przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Lokale są gotowe do zamieszkania. W bloku znajduje się podziemny parking, windy oraz wózkownia w każdej klatce schodowej. Dodatkowo budynek został wyposażony w instalację sygnalizacji przeciwpożarowej SSP. Koszt inwestycji to 22,5 mln zł.

Nowo powstały budynek komunalny rozwiąże problemy wielu ursuskich rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Dzięki tej inwestycji lista osób oczekujących na mieszkanie skróciła się o ponad połowę. To ważny krok ku poprawie sytuacji osób najbardziej potrzebujących – podkreśla burmistrz Ursusa Bogdan Olesiński – Atutem budynku przy ul. Zagłoby jest osiedlowa filia ośrodka kultury, która będzie sprzyjała integracji pokoleń, a ponadto pozwoli mieszkańcom rozwinąć własne zainteresowania i zdolności. Dom Kultury już od lat 90. istniał właśnie przy ul. Zagłoby, a teraz zyskał nową infrastrukturę.
Osiedlowa filia Ośrodka Kultury „Arsus” – Dom Kultury „Miś” – zajmuje parter nowego budynku, o powierzchni 662 m2.
 
Wsparcie dla najbardziej potrzebujących
W środę, 22 stycznia klucze do nowych mieszkań komunalnych odebrały z rąk prezydenta Warszawy trzy rodziny. Między innymi rodzina uchodźców, uczestnicząca w Programie Społecznej Agencji Najmu Habitat For Humanity. Dzięki wsparciu mieszkaniowemu i społeczno–zawodowemu uzyskanemu w ramach SAN HFH, ścisłej współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursus oraz aktywności i determinacji uczestników, rodzina ustabilizowała własną sytuację życiową, czego efektem jest m.in. uzyskanie najmu lokalu przy ulicy Zagłoby.
Miasto Stołeczne Warszawa współpracuje z Fundacją Habitat For Humanity od lutego 2018 roku. Wspólne działania są kontynuowane na podstawie Umowy o współpracy aneksowanej 16 lipca 2019 roku.

Budujemy i modernizujemy kolejne mieszkania
Miejskie mieszkania to szansa na własne „M” zwłaszcza dla młodych, dla rodzin z dziećmi, seniorów i osób z niepełnosprawnościami. W ostatnim czasie przekazaliśmy klucze do lokali przy ul. Berenta, Małej 15 i Łomżyńskiej 20 i – dziś – Zagłoby. Niebawem pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do lokali w budynkach TBS przy ul. Korzona (Targówek) i ul. Stalowej 29 (Praga-Północ). W tym roku planowane jest również oddanie do użytku mieszkań przy ul. Bambusowej (Wawer), ul. Odrowąża (Targówek), Łomżyńskiej 26 (Praga-Północ), Radzymińskiej (Targówek) i Skaryszewskiej/Targowej (Praga-Południe). Trwają lub przygotowywane są inwestycje, w ramach których do użytku zostanie oddanych ok. 1700 takich mieszkań. Miasto przeznaczy na ten cel blisko 380 mln zł. Istniejący zasób komunalny jest modernizowany. W Wieloletniej Prognozie Finansowej m.st. Warszawy na prace modernizacyjne w 68 komunalnych budynkach mieszkalnych z ponad 1100 lokalami zabezpieczono aż 156,7 mln zł. W 2019 r. zakończono modernizację 2 budynków z 76 lokalami a obecnie trwają prace w 30 budynkach z ponad 500 lokalami. Równolegle doposaża budynki mieszkalne w instalację centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody z sieci ciepłowniczej. W latach 2015-2019 na terenie 3 dzielnic przyłączono do  sieci ciepłowniczej 169 budynków z ponad 3 180 lokalami. Na ten cel wydatkowano środki w latach 2015-2019 blisko 50 mln zł, w WPF na realizację kolejnych przyłączeń zabezpieczono środki w wysokości ok. 29 mln zł.