Type to search

Odkryj kobiecą stronę Warszawy!

Podziel się

W oczekiwaniu na ogłoszenie nominowanych w plebiscytach „Warszawianka Roku” i „Warszawianka Stulecia” zapraszamy na wycieczki rowerowe szlakiem niezwykłych kobiet – naukowczyń, artystek, lekarek, projektantek, społeczniczek, skandalistek i feministek.

– Spróbuj słodkiej „rurki z Wiatraka” Aliny Przewłockiej, zrób zakupy na bazarze przy placu Szembeka, ubierz się u grochowskiej modystki Zofii Słomskiej i zachwyć się poezją Agnieszki Osieckiej. W czasie wycieczki odwiedzimy dom malarki i pierwszej kobiety-scenografki Teresy Roszkowskiej, willę primabaleriny Teatru Wielkiego Haliny Szmolcówny i pediatry Hanny Hirszfeldowej – zachęcają do udziału organizatorzy cyklu spotkań, które od ponad dwóch miesięcy cieszą się ogromny zainteresowaniem mieszkańców. Zbiórka wszystkich chętnych na placu Szembeka w najbliższą niedzielę, 9 września, o godz. 12.00.

Zaś 23 września, również w niedzielę, tym razem na lewym brzegu Wisły czekamy o godz. 12.00 na Rynku Mariensztackim. Trasę po lewobrzeżnej Warszawie wyznaczą m.in. pomniki: Syreny autorstwa prof. Ludwiki Kraskowskiej-Nitschowej, do którego pozowała Krystyna Krahelska, żołnierka AK i poetka, pisarki Elizy Orzeszkowej, generał Marii Wittek, harcmistrzyni Wandy Tazbir odznaczonej medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” oraz Haliny Mikołajewskiej, aktorki, reżyserki i opozycjonistki. Uczestnicy dowiedzą się również, gdzie mieszkała Pola Negri i komu Mariensztat zawdzięcza swoją nazwę.

Przewodnikiem podczas obu wycieczek będzie Katarzyna Chudyńska-Szuchnik (WARSoff).

Warszawianka Roku – idea plebiscytu

Z inicjatywą reaktywowania plebiscytu na Warszawiankę Roku wystąpiło do stołecznego ratusza Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Docelowo plebiscyt będzie wydarzeniem cyklicznym, wyłaniającym osobowość danego roku. Plebiscyt Warszawianka roku ma na celu wyłonienie laureatki, która swoją pracą zawodową lub społeczną w szczególny sposób przyczynia się do rozwoju stolicy, jako miasta otwartego i tolerancyjnego. To uznanie dla wybitnych kobiet i ich osiągnięć.

Patronat honorowy nad plebiscytem „Warszawianka Roku” objął Rzecznik Praw Obywatelskich.

Więcej informacji o konkursie https://www.um.warszawa.pl/warszawiankaroku/