Type to search

Opieka zdrowotna dla powstańców – zwiększamy zakres świadczeń

Podziel się

7 listopada 2019r. radni miejscy zadecydowali o przekazaniu 850 000 zł Szpitalowi Praskiemu, który w 2020r. stanie się operatorem programu zdrowotnego opieki medycznej nad kombatantami. Oznacza to, że powstańcy warszawscy będą mogli tak jak dotychczas przychodzić do tej placówki na wizyty lekarskie, a także do przychodni przy ul. Litewskiej 11/13, która – po przystąpieniu do konkursu – stanie się podwykonawcą programowego zadania.

Powstańcy warszawscy opieką zdrowotną w ramach miejskiego programu objęci są od 2014r. Program zapewnia dostępność do lekarza internisty, lekarzy specjalistów m.in.: kardiologa, neurologa, ortopedy, chirurga, gastrologa, urologa, laryngologa, reumatologa, a ponadto do badań diagnostycznych oraz badań laboratoryjnych, bez konieczności zapisania się do poradni specjalistycznych.

W grudniu tego roku kończą się trzyletnie umowy na realizację programu w latach 2017-2019, na które miasto przeznaczyło ponad 2,6 mln zł. W 2017 r. powstańcom i kombatantom udzielono ogółem 7015 porad lekarskich i wykonano 11 614 badań laboratoryjno-diagnostycznych. W 2018 r. – 6432 porad lekarskich i wykonano 10 715 badań laboratoryjno-diagnostycznych.

Od nowego roku do zadań operatora programu, czyli Szpitala Praskiego, będzie należało zapewnienie także świadczeń domowych – lekarskich oraz pielęgnacyjnych i rehabilitacyjnych.  Szpital przy udziale podwykonawców np. przychodni przy ul. Litewskiej, będzie także opracowywał i aktualizował potrzeby środowiska dotyczące opieki nad kombatantami. Zostanie także uruchomiony  punktu koordynujący z numerem telefonu, pod którym powstańcy i kombatanci będą mogli umówić termin wizyty. W przypadku ograniczonej zdolności ruchowej pacjenta koordynator będzie mógł zamówić jego transport do przychodni.