Type to search

Pamiątkowa tablica Andrzeja Wajdy

Podziel się

Tablica, która zawisła na ścianie budynku u zbiegu ulic Józefa Hauke-Bosaka i Śmiałej na warszawskim Żoliborzu Oficerskim, przypomina, że właśnie w tym miejscu, przez kilkadziesiąt lat, mieszkał i pracował Andrzej Wajda. Z miejscem tym czuł się bardzo związany, wielokrotnie podejmował inicjatywy mające na celu ochronę dziedzictwa przyrodniczego i architektonicznego swojej dzielnicy.

Pamiętając o twórczym dorobku reżysera

Po śmierci Andrzeja Wajdy jego sąsiedzi, mieszkańcy Żoliborza i Warszawy, mogli wpisać się do księgi kondolencyjnej i wyrazić, jak ważna była dla nich jego obecność. O specjalne upamiętnienie twórcy zabiegało Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Rada i Zarząd dzielnicy Żoliborz, wraz z Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

– Jesteśmy szczęśliwi, że pojawiają się kolejne inicjatywy, mające na celu upamiętnienie naszego patrona. Chcemy przypominać mieszkańcom Warszawy o jego twórczym dorobku, organizując pokazy filmowe i dyskusje –  mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Środa z Wajdą

Miłośników twórczości Mistrza CKF zaprasza w każdą środę o 19:00 do Klubu Filmowego Wajda. Spotkania w nowo otwartej siedzibie Centrum (Aleje Ujazdowskie 20) poprowadzi dziennikarka Joanna Sławińska. W repertuarze m.in. „Wesele” i „Panny z Wilka”.  Pokazy filmowe odbywają się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Następny