Type to search

Pierwszy rok prezydentury Rafała Trzaskowskiego

Podziel się

Minął rok, więc czas na podsumowanie wspólnego programu, wspólnego, bo pisaliśmy go razem z radnymi i z warszawiakami – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, podczas konferencji prasowej. – To był trudny rok,  właściwie rok nieustającej kampanii wyborczej, zjawisk losowych i pierwszych ograniczeń budżetowych w związku z realizacją przez rządzących swojego programu – podkreślił prezydent.

TRANSPORT
1.    Trzy nowe stacje II linii metra – Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka – już działają. Dobiega końca budowa trzech kolejnych: Płocka, Młynów i Księcia Janusza.

o    Sfinalizowaliśmy przetarg na dostawę 45 nowych wagonów dla metra. Jeszcze w tym roku podpiszemy umowę.
o    Otworzyliśmy oferty przetargowe na opracowanie projektu dwóch nowych stacji na I linii metra (Pl. Konstytucji i Muranów).
o    Zleciliśmy prace koncepcyjne dla III linii metra na Pradze-Południe
o    Pozyskaliśmy dofinansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na kontynuację budowy metra (1,5 mld zł) – umowa podpisana we wrześniu.

Na budowie wolskiego odcinka linii metra M2 trwają ostatnie prace wykończeniowe. Koszt realizacji tego odcinka to 1 147 999 590 zł. Na powierzchni trwają prace związane z modernizacją ulicy Górczewskiej, która zyska prawdziwie śródmiejski charakter. Pojawią się nowe nasadzenia, ścieżka rowerowa, a także postulowane przez mieszkańców miejsca parkingowe. Dla poprawy bezpieczeństwa wszystkie przejścia na tym ciągu będą miały sygnalizację, pojawi się też nowe przejście na wysokości ul. Tyszkiewicza.

Przed nami dalsza rozbudowa sieci podziemnej kolei. Trwają intensywne prace na Bemowie i Bródnie. Na północno-wschodnim odcinku metra budowa stopniowo zagłębia się pod ziemię, a wykonawca przystąpił do drążenia tuneli.

2.     Zamówiliśmy 130 nowoczesnych autobusów elektrycznych i 213 nowych tramwajów niskopodłogowych.

Autobusy wyprodukuje firma Solaris. To jeden z największych kontraktów na autobusy elektryczne w Europie. Pojazdy będą zeroemisyjne i bardzo ciche.

Dostawy przegubowych Solarisów Urbino 18 Electric rozpoczną się w połowie 2020 roku. Za 130 elektrycznych przegubowców MZA zapłaci 399 590 100 zł. Zakup pojazdów jest współfinansowany ze środków europejskich. Miejskie Zakłady Autobusowe budują również sieć ulicznych ładowarek pantografowych. Podpisano w umowę na takich 20 urządzeń.
Umowa na 213 niskopodłogowych tramwajów to największa umowa na tramwaje podpisana dotychczas w Polsce i jedna z większych w Europie. Do stolicy trafią trzy rodzaje pojazdów szynowych, o różnej długości, w wersji jednokierunkowej i dwukierunkowej (85 tramwajów dwukierunkowych i 18 tramwajów jednokierunkowych o długości 32,5 m, a także 20 krótszych, o długości do 24 m. Pojazdy będą przyjazne środowisku – spełnią wysokie wymagania dotyczące emitowanych dźwięków, a oszczędność prądu zapewnią zasobniki energii.
3.    Razem z gminami metropolii budujemy parkingi Parkuj i Jedź w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Mamy umowy na budowę 43 takich parkingów, na ponad 4,6 tysiąca samochodów i prawie dwa tysiące rowerów.
Wkrótce do tych już podpisanych umów dołączą kolejne. Dzięki wsparciu unijnemu metropolitarny system parkingów przesiadkowych wzbogaci się o kolejnych 19 obiektów. Ich budowa zostanie dofinansowana kwotą ponad 41 mln zł. Oprócz warszawskiego parkingu, który powstanie przy stacji PKP Jeziorki, nowe parkingi systemu „Parkuj i jedź” powstaną w Błoniu, Grodzisku Mazowieckim, Jabłonnie, Michałowicach, Milanówku, Piasecznie, Piastowie, Pruszkowie, Radzyminie, Sulejówku, Wieliszewie, Wołominie i Żyrardowie. W ten sposób wybudowanych zostanie kolejnych ponad 1400 miejsc dla samochodów oraz 850 dla rowerów.
Warszawa sama buduje też własny parking P+R PKP Żerań. Warszawski parking zostanie zlokalizowany w pobliżu linii kolejowej prowadzącej do Radomia, przy stacji PKP Warszawa Jeziorki, w pobliżu ulicy Karczunkowskiej. Obiekt będzie mógł pomieścić co najmniej 138 samochodów (w tym sześć miejsc dla osób z niepełnosprawnościami), a także nie mniej niż 40 miejsc postojowych dla rowerów. Na parkingu zamontowane zostaną również dwie ładowarki dla aut elektrycznych.

DZIECI, EDUKACJA

4.    Opieka w miejskich żłobkach jest już bezpłatna. W 2019 r. zwiększamy liczbę miejsc w żłobkach o 75%.

Do końca 2019 r. liczba bezpłatnych miejsc w żłobkach wyniesie ponad 13 tysięcy (obecnie jest ich 12 tys.). 22 listopada 2018 r. miejsc w żłobkach zapewnianych przez miasto było