ekurjerwarszawski.pl

Płacę podatki w Warszawie, bo tu mieszkam

To z pieniędzy warszawiaków rozwija się miasto – wpływy z podatków stanowią 1/3 miejskiego budżetu. Dzięki nim powstają nowe drogi, jeździ nowoczesny transport publiczny, działają szkoły, przedszkola i żłobki. Przypominamy, że – zgodnie z decyzją rządu – tegoroczny PIT można rozliczać do 31 maja.

Aby Warszawa mogła nie tylko normalnie funkcjonować, ale rozwijać się, zmieniać i nadążać za potrzebami mieszkańców – potrzebne są pieniądze. W zeszłym roku ponad 6,3 mld złotych w budżecie miasta stanowiły dochody z PIT. Zachęcam wszystkich do płacenia podatków w Warszawie, bo to od nas wszystkich zależy, jak będzie wyglądało nasze miasto – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
 
Tegoroczny PIT – rozliczenia do końca maja 2020 r.
Przypominamy, że – zgodnie z decyzją rządu, standardowy termin na złożenie rocznego zeznania PIT został w tym roku wydłużony – deklaracje podatkowe można składać do końca maja.
 
Jak rozliczyć PIT on-line?
Zeznanie podatkowe można rozliczyć za pośrednictwem portalu internetowego podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit. Można skorzystać z przygotowanego już przez administrację rządową gotowego zeznania podatkowego „Twój e-PIT” lub samodzielnie je wypełnić za pośrednictwem portalu. Aby rozliczyć swoje podatki w Warszawie, należy sprawdzić czy w rubryce „adres” widnieje adres zamieszkania w Warszawie i ewentualnie dokonać korekty. Chodzi tu nie o meldunek z dowodu osobistego, ale o faktyczne miejsce zamieszkania.
Jeśli wypełniamy deklarację podatkową w formie papierowej, informację dotyczącą adresu zamieszkania należy wpisać na pierwszej stronie w części B.
 
PIT w stolicy – to się opłaca
Mieszkańcy, którzy rozliczają swoje podatki w Warszawie, mogą korzystać z wielu udogodnień. Przede wszystkim zapłacą mniej za bilety długookresowe w komunikacji miejskiej (zniżka obejmuje dwie strefy). Dzięki wgraniu na warszawską kartę miejską e-hologramu można również skorzystać z ponad 300 ofert przygotowanych przez miejskie instytucje oraz prywatne firmy handlowe i usługowe – z takich uprawnień korzysta  już ok. 380 tys. warszawiaków.
 
Dodatkowe punkty do placówek oświatowo-opiekuńczych
Mieszkańcy, którzy płacą swoje podatki w Warszawie, otrzymują również dodatkowe punkty przy zapisach dzieci do żłobków, przedszkoli czy szkół podstawowych. Dzięki temu mają pierwszeństwo w przyjęciu dzieci do wybranej placówki przed osobami, które nie płacą podatków w Warszawie.