Type to search

Porody rodzinne znów możliwe

Podziel się

Zapewnienie bezpieczeństwa kobiet rodzących, personelu medycznego i osób towarzyszących podczas porodu to priorytet oddziałów położniczych nadzorowanych przez stolicę. Jest to szczególnie ważne w czasie stanu epidemicznego. Zarówno Szpital Bielański, Praski, Szpital Specjalistyczny „Inflancka”, Centrum Medyczne „Żelazna”, Szpital na Solcu, jak i Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w trosce o zdrowie pacjentek, stosuje zalecenia sanepidu. W tych placówkach od początku kwietnia do połowy lipca na świat przyszło 6 055 dzieci, z czego aż 1 727 narodziło się w kwietniu – miesiącu, w którym mama i jej noworodek nie mogli kontaktować się z osobami z zewnątrz. W związku z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego od maja stopniowo wróciły rodzinne porody. Od tego czasu do połowy lipca na tę opcję zdecydowało się ponad 1 740 pacjentek oddziałów położniczych w szpitalach nadzorowanych przez m.st. Warszawa.

Czym jest poród rodzinny?

W porodzie rodzinnym oprócz personelu medycznego uczestniczy osoba bliska kobiety rodzącej – nie musi to być mąż, ojciec czy członek rodziny – równie dobrze może być to osoba niespokrewniona. Obecność bliskiej osoby podczas porodu jest często kluczowa dla matki. Działa na ciężarną uspokajająco, zwiększa poczucie bezpieczeństwa i pomaga pokonać samotność.

Szkoły rodzenia

Warszawa finansuje szkoły rodzenia, które pozwalają się przygotować przyszłym rodzicom do nowej roli. Na zajęciach można poznać zagadnienia związane z przebiegiem ciąży, porodem i pielęgnacją noworodka. Lekcje dla ciężarnych odbywają się w 27 placówkach – wszystkich, które zgłosiły się do programu i podpisały umowy ze stołecznym ratuszem. W bezpłatnych kursach mogą wziąć udział kobiety płacące podatki w Warszawie albo zameldowane na stałe lub czasowo, jak również podopieczne domów matki i dziecka finansowanych przez miasto. W 2020 r. z bezpłatnych zajęć edukacji przedporodowej w ramach programu „Szkoła rodzenia” finansowanego przez m.st. Warszawa skorzystało 3700 par.

In-vitro

W stolicy trwa kolejna edycja programu wspierania osób niemogących naturalnie zajść w ciążę. Program – wykorzystujący metody zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro) – realizowany jest w Warszawie od 2017 r. Dzięki finansowej pomocy miasta do końca czerwca 2020 r. urodziło się 792 dzieci.