ekurjerwarszawski.pl

Przygotowania do spisu rolnego

Do 8 lipca trwał nabór kandydatów na rachmistrzów spisu rolnego. Zgłosiło się 108 kandydatów, którzy obecnie przechodzą szkolenie. Po zdaniu egzaminu zostanie wyłonionych 32 rachmistrzów, którzy przystąpią do spisu rolnego.

Kiedy odbędzie się spis rolny?
Spis rozpocznie się 1 września i potrwa 3 miesiące, do 30 listopada 2020 roku. Dane będą zbierane według stanu na 1 czerwca 2020 roku.

Kto musi się spisać?
Spisowi podlegają faktyczni użytkownicy gospodarstw rolnych. Każdy użytkownik gospodarstwa rolnego otrzyma list od Prezesa GUS. Oprócz informacji o obowiązku spisania się, list będzie zawierać ważne informacje potrzebne do logowania się w aplikacji spisowej. Dlatego to pismo należy zachować aż do momentu spisania się.

Jak się spisać?
W Powszechnym Spisie Rolnym 2020 przewidziano trzy metody do wyboru.

Dlaczego spis rolny jest potrzebny?
Powszechny Spis Rolny jest organizowany co 10 lat. Jako badanie obejmujące wszystkie gospodarstwa rolne w kraju jest jedynym źródłem informacji pozwalającym na ocenę stanu polskiego rolnictwa. Samym rolnikom wyniki spisu pozwolą ocenić zmiany w produkcji roślinnej i zwierzęcej mające wpływ na opłacalność ich produkcji.

Gdzie szukać informacji?
Podstawowym źródłem informacji o Powszechnym Spisie Rolnym 2020 jest strona internetowa spisrolny.gov.pl. Od 17 sierpnia 2020 r. wsparcie i pomoc można uzyskać pod numerem telefonu 22 279 99 99.