Type to search

Światowy Dzień Książki: #ZaczytanaWarszawa

Podziel się

Rośnie wskaźnik czytelnictwa. W 2020 r. 42 proc. Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę, co jest najlepszym wynikiem od siedmiu lat. Warszawa w coraz większym stopniu wspiera czytanie książek.

– Od wielu lat wspieramy inicjatywy związane z czytelnictwem i promujące książki. Doceniamy autorki i autorów w wielu konkursach literackich, wspieramy rozwój bibliotek i małych księgarni, organizujemy w Warszawie rezydencje. Współorganizujemy i dofinansowujemy literackie festiwale, plenery i spotkania autorskie. Widać efekty tych działań – warszawiacy chętnie sięgają po książkę! powiedziała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.

Nagradzane książki w trzech konkursach

W tym roku po raz 14 zostanie przyznana Nagroda Literacka m. st. Warszawy. Nagrodzone zostaną książki w kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca (tekst i ilustracje) oraz książka o tematyce warszawskiej (dawniej edycja warszawska). Wyróżnienie otrzyma Warszawski Twórca.

Miasto współorganizuje również konkurs na najlepszy reportaż – to przyznawana od ponad dekady Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportażysty, pisarza, poety. Do tegorocznej, 11. edycji, zgłoszono 128 książek, spośród których jurorzy wytypowali już 28 najciekawszych ich zdaniem pozycji. W maju i czerwcu wyłonią – odpowiednio – dziesięć i pięć nominowanych tytułów, a we wrześniu przypadnie tegoroczna Nagroda im. R. Kapuścińskiego.

Miasto st. Warszawa jest też fundatorem i organizatorem Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego. Przyznawana jest autorom/autorkom książek poświęconych najnowszej historii Polski. To jedna z najważniejszych nagród historycznych w kraju, a jej laureatami byli m.in. Timothy Snyder, Karol Modzelewski, Jerzy Kochanowski.

 

Literackie wydarzenia przed wakacjami

Do 15 maja w Warszawie goszczą „Wiersze w mieście”. W tym roku akcja odbywa się w przestrzeni wirtualnej – szczegóły na stronie wydarzenia, gdzie są opublikowane (także w wersji dźwiękowej) wiersze 20 autorek i autorów z Europy.

W czerwcu w Warszawie odbędzie się, już po raz dziewiąty, międzynarodowy festiwal literacki Big Book Festival. Hasło tegorocznej imprezy to „Jeszcze będzie najpiękniej!”  – organizatorki obiecują dużą porcję optymizmu i wiary w lepsze jutro. Szczegóły w wydarzeniu na Facebooku.

Także na czerwiec zaplanowany jest doroczny Plener Literacki w Ogrodzie Saskim w Warszawie. W zeszłorocznym wydarzeniu swoją ofertę zaprezentowało ok. 40 wydawców z całej Polski, a mieszkańcy stolicy i turyści uczestniczyli w spotkaniach z dwudziestoma autorami i autorkami.

Warszawskie Targi Książki zostały w tym roku przeniesione na wrzesień. Z powodu pandemii odbędą się w wersji plenerowej – na Placu Defilad. 

 

Wsparcie dla niezależnych księgarń

W Warszawie działa około stu lokalnych księgarń. To miejsca, w których – oprócz sprzedaży książek – organizowane są spotkania autorskie, debaty poświęcone kulturze, kiermasze i wystawy. Niezależne księgarnie bardzo ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa, dlatego stolica od początku je wspierać.

W 2020 r. po raz pierwszy został zorganizowany konkurs na „Ulubioną Księgarnię Warszawy”. Laureaci – dziesięć lokalnych księgarń – otrzymali nagrody pieniężne o łącznej wartości 78 tys. zł i przez cały rok mogą używać tytułu „Ulubiona Księgarnia Warszawy”.

W ubiegłym roku odbyła się też wyjątkowa, bo w dużej części wirtualna, odsłona Nocy Księgarń. Ze względu na pandemię i kryzys w branży księgarskiej zainaugurowana została także kampania „Książka na telefon” wspierająca lokalne księgarnie, między innymi te warszawskie. 

 

Warto odwiedzać biblioteki

Sporą aktywnością mogą się też pochwalić warszawskie biblioteki publiczne. Wiosną ubiegłego roku, gdy zaczynała się pandemia, dołączyły do ogólnopolskiej akcji #NieZostawiamCzytelnika, a wirtualne spotkania autorskie szybko zaczęły gromadzić rzesze fanów literatury dla dzieci i dorosłych. O tym, co organizują stołeczne biblioteki publiczne, można przeczytać na stronie www.bibliotekiwarszawy.pl