Type to search

Unikalny album trafił do pierwszych szkół

Podziel się

To unikalny, historyczny materiał, bardzo cenna pomoc dla naszych uczniów. Dziękuję fundacji za pozyskanie tego świadectwa, jego opracowanie,  wydanie w formie książkowej i przekazanie kolejnym pokoleniom warszawiaków – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.  

Książka „Plan Zagłady Warszawy” Stefana Artymowskiego prezentuje tajny, niemiecki raport z samego początku II wojny światowej.

Dokumentacja w której skład wchodzą m.in. zdjęcia, mapy i tabele znajdowała się w dwóch segregatorach, stanowiła załącznik do „Bericht über Warschau” („Raportu o mieście Warszawa”). Pojawiła się niespodziewanie na jednym z portali aukcyjnych i została zakupiona przez Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Materiał jest niezwykle cenny. Fotografie ukazujące zniszczone mosty, dworce, szpitale, budynki użyteczności publicznej, kamienice, palące się składy węgla i nieodgruzowane ulice wykonano tuż po zakończeniu walk, we wrześniu i październiku 1939 r.

Zgromadzone dokumenty jednoznacznie dowodzą, że Warszawa miała zostać zniszczona, a ataki na cywili – w tym skupiska ludności żydowskiej – były zaplanowane i celowe.

Książka została wydana przez Oficynę Wydawniczą RYTM  i Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. Ukazała się na samym początku września, w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.