Type to search

Uważajmy nad wodą – ćwiczenia służb

Podziel się

We wtorek, 28 sierpnia, godz. 10.00 (park Skaryszewski, Jezioro Kamionkowskie) zapraszamy przedstawicieli mediów na ćwiczenia ratowników wodnych. Na środku jeziora wywróci się kajak z dwoma osobami, z których jedna nie ma kamizelki i znika pod wodą.

W Polsce co roku notuje się bardzo dużą liczbę utonięć. W 2018 r. do końca sierpnia w ten sposób straciło życie 479 osób (tylko w sierpniu – 92, a w pierwszym weekendzie tego miesiąca aż 30). Tak więc ostrzeganie przed utratą życia lub zdrowia i nauka bezpiecznych zachować jest stale ważna. Z policyjnych statystyk wynika, że corocznie do największej liczby utonięć dochodzi w miejscach niestrzeżonych, ale niezabronionych. Co więcej, około 20-25 proc. osób, które zginęły pod wodą, wchodziły do rzek i jezior pod wpływem alkoholu. Statystyki wskazują, że największą grupę utopionych stanowią mężczyźni powyżej 50 roku życia.

Obserwatorami ćwiczeń służb na Jeziorku Kamionkowskim będą dzieci z programu „Lato w mieście”. Po ćwiczeniach dzieci będą mogły obejrzeć sprzęt ratowniczy strażaków oraz nauczyć się zasad udzielania pierwszej pomocy.
Ćwiczenia zostały przygotowane przez m.st. Warszawę we współpracy z Komisariatem Rzecznym Policji w Warszawie, Jednostką Ratowniczo – Gaśniczą nr 1 i 5 oraz Grupą Ratownictwa PCK Warszawa.   

Miejsce ćwiczeń – zbiórka: koniec alei głównej parku Skaryszewskiego, wejście od ronda Waszyngtona lub dojazd ul. Międzynarodową i dojście nad jeziorko.