Type to search

Warszawska pomoc ukraińskim nauczycielom z Donbasu

Podziel się

W wizycie, trwającej od 1 do 8 stycznia, wzięli również udział przedstawiciele Narodowej Akademii Kijowsko-Mohylańskiej, która jest partnerem w projekcie.
Nauczyciele pracują w skrajnie trudnych warunkach, często zagrażających życiu i zdrowiu. Badania tej grupy, prowadzone przez ukraińskie uczelnie i organizacje pozarządowe, wskazują na duży stopień zestresowania i wypalenia zawodowego oraz obniżenia jej aktywności dydaktycznej.  Naszą intencją było wsparcie psychologiczne oraz warsztatowe przez specjalistów z Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, m.in. zaprezentowanie narzędzi pracy nauczyciela z dziećmi i młodzieżą w tragicznej sytuacji życiowej, a także narzędzi dotyczących walki z własnym stresem i wypaleniem. Oprócz warsztatów, goście zwiedzali Warszawę i korzystali z jej oferty kulturalnej, poznali kluczowe instytucje edukacyjne miasta, w tym CNK. Projekt jest również budowaniem dobrych relacji sąsiedzkich między Polakami i Ukraińcami poprzez edukację.

To kontynuacja poprzedniego projektu pomocowego „Warszawscy uczniowie dla Krasnogoriwki”, zrealizowanego w 2018 roku (zbiórka pieniędzy w warszawskich szkołach na potrzeby uczniów szkoły podstawowej w Krasnogoriwce, położonej na linii frontu) oraz wcześniejszych warszawskich projektów pomocowych. Warszawa pomagała również wcześniej innym uczniom i szkołom ze świata, których dotknęły wojny. W ciągu ostatnich 12 lat gościliśmy dzieci z Białorusi, Ukrainy, Gruzji i Syrii. W 2014 r. w Warszawie przez 2 tygodnie podczas kolonii edukacyjnych wypoczywały dzieci z Ukrainy, z rodzin poszkodowanych podczas wydarzeń na tamtejszym Majdanie. Miasto sfinansowało pobyt 30 osób, dla których przygotowano pełen atrakcji program, obfitujący w wycieczki i różnorodne zajęcia. Warto podkreślić z jak pozytywnym odbiorem spotkaliśmy się wówczas: w większości miejsc uzyskano deklaracje o nieodpłatnym udostępnieniu atrakcji dla gości z Ukrainy. Uczestnicy kolonii spotkali się także ze swoimi warszawskimi rówieśnikami podczas wspólnych zabaw w ramach programu „Lato w mieście”.

Warszawa i jej mieszkańcy nie pozostali obojętni na międzynarodowy apel o pomoc i włączyli się aktywnie w finansowe wsparcie dla Aleppo, gdzie tysiące ludzi pozostaje bez dachu nad głową. Mieszkańcy stolicy wsparli zbiórkę pieniędzy do puszek podczas spektakli, koncertów charytatywnych czy wydarzeń sportowych organizowanych przez stołeczne instytucje kultury. Również instytucje wyraziły solidarność z ofiarami wojny domowej w Syrii. Udało się zebrać blisko milion złotych. Pieniądze zostały przekazane na rzecz szkół znajdujących się na pograniczu syryjsko-libańskim, do których uczęszczają uchodźcy z Syrii.