Type to search

Wspólne Święta – buduj więzi z bliskimi

Podziel się

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, w którym każdy z nas nie powinien być sam. Zostawianie bliskich na święta w szpitalu bywa spowodowane egoizmem, bezsilnością, rzadziej trudną sytuacją. Niezależnie od przyczyn, warto zastanowić się nad skutkami i wyobrazić sobie emocje z jakimi zmaga się osoba spędzająca samotnie ten czas w szpitalu, bez obecności bliskich. Szpital nie jest rozwiązaniem i powinny w nim przebywać wyłącznie osoby, wymagające hospitalizacji z powodów medycznych.

Nasza wspólna kampania mówi głośno o przykrej rzeczywistości wielu seniorów. Chcemy to zmienić, przypominając, że najlepszym prezentem, jaki możemy dać innym to życzliwość i serdeczność – powiedział Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy, na spotkaniu inaugurującym akcję w stołecznym Dziennym Domu Opieki Medycznej w Wawrze.

Podczas akcji zwracamy się nie tylko do bliskich pacjentów, ale także do osób, które znają rodziny, w których opieka nad seniorem bywa trudna z uwagi na jego niepełnosprawność, wyczerpanie opiekuna czy inne ważne obowiązki. Warto zapytać sąsiada, znajomego, czy można jakoś pomóc, choćby spędzając z seniorem trochę czasu, w którym opiekun mógłby zrobić świąteczne zakupy, załatwić swoje sprawy lub zwyczajnie odpocząć.

Pomóc rodzinom w sytuacji, gdy samodzielna całodobowa opieka nad seniorem nie jest możliwa mogą m.in. stołeczne Dzienne Domy Opieki Medycznej (DDomy), działające na Białołęce i w Wawrze. Mogą być do nich przyjęte osoby bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki pielęgniarskiej, nadzoru nad terapią farmakologiczną, rehabilitacji. Pobyt w nich jest bezpłatny. Święta seniorzy powinni jednak spędzić ze swoją rodziną.

Kampania informacyjna w komunikacji miejskiej będzie obecna od 16 do 22 grudnia. W miejskich szpitalach od 10 grudnia są już prezentowane plakaty.