ekurjerwarszawski.pl

Zimowe dokarmianie ptaków

Ptaki potrzebują zimą naszego wsparcia. Mieszkańcy chętnie dokarmiają ptaki, jednak muszą pamiętać, by podawać im odpowiedni pokarm. Pieczywo bardzo szkodzi zwierzętom, dlatego rozpoczynamy kolejną kampanię edukacyjną, w której mówimy, jak powinna wyglądać ptasia stołówka – mówi Grażyna Sienkiewicz, dyrektor Biura Ochrony Środowiska.

Dokarmianie skrzydlatych zwierząt w Warszawie rozpoczyna się wraz z nadejściem ujemnych temperatur bądź śniegu. Ponieważ zwierzęta szybko przyzwyczajają się do regularnych posiłków w jednym miejscu, nie można przerywać dosypywania nasion aż do odwilży. Pokarm nie powinien leżeć na ziemi – najprościej jest zamontować tradycyjny karmnik bądź wykonany z doniczki lub plastikowych butelek.

Ptasia stołówka

Podawana karma powinna być czysta, sucha i wydawana w ograniczonej ilości, aby nie zamarzła. Ptaki, które latają po podwórkach i parkach, najchętniej zjadają łuskane ziarno słonecznika. Są to m.in. sikory, kowaliki, dzięcioły, dzwońce, szczygły, wróble, trznadle, mazurki, gołębie, kawki i gawrony. Kosy i kwiczoły dziobią też jabłka zostawione na gałązkach krzaków. Gołębie, wrony, gawrony i kawki można dokarmiać pszenicą lub kaszą (z wyjątkiem prażonej kaszy gryczanej). Ptaki krukowate są smakoszami orzechów włoskich. Z kolei łabędzie i kaczki najchętniej żywią się ziarnami zbóż, np. pszenicą i mieloną kukurydzą, a także surowymi lub gotowanymi, drobno pokrojonymi warzywami. Mieszanki te nie powinny być zatapiane w wodzie, tylko pozostawiane na brzegu zbiornika. Ważne, by jedzenie nie zawierało soli bardzo szkodzącej zwierzętom. Ptakom, w trakcie mrozów, trudno jest też ugasić pragnienie i czyścić pióra. Mieszkańcy mogą im pomóc wystawiając miski z czystą wodą.

Miłośnicy skrzydlatych zwierząt dbają o karmniki na bieżąco usuwając zaległe, zgniłe resztki i odchody. Dla bezpieczeństwa pokarm podają w zacisznym miejscu, oddalonym od kotów i innych drapieżników, blisko krzewu bądź niskiego drzewa.

Warszawskie kaczkomaty

Wraz z rozpoczęciem chłodnych dni w parkach uruchomione zostały z kaczkomaty. To urządzenia do bezpłatnego wydawania pokarmu dla wodnych ptaków. Niektóre wyposażone są w elektroniczne urządzenie programujące godziny karmienia. Automat wydziela też konkretną porcję mieszanki zbóż, dzięki czemu zwierzęta nie są narażone na przekarmienie. Warszawiacy spotkają je w parku Olszyna, Szczęśliwickim,  przy potoku Służewieckim i niedaleko ul. Sarmackiej w Wilanowie.

O „ptasiej stołówce” oraz zasadach dokarmiania można dowiedzieć się więcej zaglądając również do zakładki Biura Ochrony Środowiska „zwierzęta w mieście”.