Type to search

ZODIAK świętuje pierwsze urodziny

Podziel się

Dokładnie rok temu pierwsi goście przekroczyli próg pawilonu w Pasażu Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4. Stworzyliśmy miejsce spotkań i rozmów o architekturze i gospodarce, które inspiruje, przyciąga różnych użytkowników. Udało się nam zbudować nową markę dla naszego miasta. ZODIAK świetnie promuje dynamicznie zmieniającą się Warszawę – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

W ZODIAKU zorganizowaliśmy pięć wystaw skupionych wokół architektury. Największą popularnością cieszyły się „Plany na Przyszłość” i „Pomnikomania” Festiwalu Warszawa w budowie. Obie wystawy powstały w partnerstwie z instytucjami kultury. Ale o ile Warszawa w budowie to w założeniu festiwal wędrujący, o tyle „Plany na Przyszłość” w naszej lokalizacji zagrzeją miejsce na dłużej.

Przez ostatnie miesiące sprawdzaliśmy różne działania. ZODIAK animuje m.st. Warszawa i Oddział Warszawski SARP. Jest coś dla dorosłych i dla dzieci. Dominują tematy dotyczące architektury, tożsamości i rozwoju Warszawy, ale prezentujemy także inne miasta ze świata, bo jesteśmy otwarci na inspiracje. Publiczność ceni sobie również edukację architektoniczną, czego dowiódł m.in. zakończony właśnie pilotażowy program edukacyjny dla szkół – mówi Marlena Happach, architekt miasta.

Co oferuje ZODIAK

W pawilonie odbywają się wykłady, warsztaty, konferencje i dyskusje, które są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. W przeciągu roku odbyło się 300 tego rodzaju wydarzeń,  uczestniczyło w nich blisko 15 000 osób.

Bardzo nas cieszy, że ZODIAK stał się jasnym punktem na mapie kulturalnej Warszawy. Oddział Warszawski SARP zamierza zadbać, by to miejsce w Pasażu Wiecha było miejscem spotkań miłośników architektury oraz tych, którzy chcieliby się nauczyć, jak ją odczytywać – mówi Marta Sękulska-Wrońska, prezes Oddziału Warszawskiego SARP.

Wydarzenia w ZODIAKU nie dotyczą jedynie historii architektury, rozbudowy miasta czy nowych trendów w projektowaniu i budowaniu. Są w nim poruszane także takie tematy, jak zrównoważony rozwój, wsparcie młodych talentów i startupów, nowoczesne technologie, smartcity, dialog z inwestorami i izbami handlowymi, kształtowanie rynku pracy, integracja europejska. Przypomina o tym Grzegorz Kaczorowski, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego m.st. Warszawy, który jest odpowiedzialny za Salon Gospodarczy – miejski „living lab” w ZODIAKU.

Prowadzona w Salonie Gospodarczym dyskusja na temat wyzwań społecznych, które w powiązaniu z wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań, wpływają na podnoszenie jakości życia w mieście, to również jeden z priorytetów programowych pawilonu.

W ZODIAKU w 2020 roku będzie jeszcze więcej dyskusji o mieście, zarówno w aspekcie architektonicznym jak i gospodarczym. Zapraszamy do kontaktu i współpracy. A w najbliższą sobotę do wspólnego świętowania.

Jak będziemy się bawić w ZODIAKU

Sobotnie podsumowanie pierwszego roku działalności pawilonu ZODIAK to okazja nie tylko do tego, by zdmuchnąć symboliczną świeczkę. Chcemy się spotkać, porozmawiać, wymienić się doświadczeniami i planami na przyszłość. To także możliwość, by w niezobowiązującej atmosferze odkryć nieoczywiste talenty architektów – począwszy od filmowych, przez muzyczne i graficzne, aż po przewidywanie przyszłości i wróżby.

Szczegółowy program pierwszych urodzin ZODIAKu Warszawskiego Pawilon Architektury – sobota, 7 grudnia, w godz. 16.00–22.00, wstęp wolny.

  • w godz. 16.00-19.00 „Zrób sobie ZODIAK” – warsztaty sitodruku z Kwiaciarnią Grafiki

W ramach otwartych warsztatów, samodzielnie lub przy wsparciu fachowców, będzie można nadrukować sitem specjalnie przygotowany wzór z pawilonem ZODIAK i przekonać się, czym jest etos ręcznych robót sitodrukarskich. Dla uczestników zostały przygotowane torby bawełniane, ale warto też zabrać swoją własną koszulkę, by ją ozdobić.

  • w godz. 17.00-18.00 „Gwiazdozbiory Pasażu Śródmiejskiego” – wykład Marii Sołtys

Maria Sołtys z Oddziału Warszawskiego SARP zabierze gości ZODIAKU w fascynującą podróż po historii pawilonu i jego okolic. Będzie to okazja do poznania architektoniczno-literackich konstelacji nazwanych gwiazdozbiorami.

  • w godz. 18.00-19.00 „Iconic Ruins? Architektura krajów wyszehradzkich 1945-1989” – wernisaż

Wystawa ukazuje przemiany architektury w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Skupia się przede wszystkim na analogiach w przeszłości tych państw. Pokazuje również współczesny stan cennych budynków i ich status prawny, rodząc dyskusję na temat krytycznie zagrożonego dziedzictwa kulturowego późnego modernizmu.

  • w godz. 19.00-19.30 Uroczyste obchody urodzin!

Chwila na refleksje, wizje i słodki poczęstunek. W programie m.in. spotkanie z przedstawicielami m.st. Warszawy i Oddziału Warszawskiego SARP, a także z Wróżbitą Jakubem!

  • w godz. 19.30-20.00 „Świtezianka” – pokaz filmu w reżyserii Sióstr Bui

Adaptacja ballady Adama Mickiewicza. Film utrzymany w konwencji thrillera romantycznego, w którym współczesny świat przeplata się ze światem XIX-wiecznych podań ludowych. Projekcję poprzedzi prelekcja architektki Mai Bui, która wraz z Julią Bui tworzą duet wykorzystujący doświadczenia artystyczne z pogranicza wideo, teatru, tańca, rzeźby.

  • w godz. 20.00-21.30 koncert zespołu KGDNKSzR

Są architekci, którzy nie tylko projektują, ale po godzinach także grają i śpiewają. Należą do nich muzycy zespołu KGDNKSzR, którzy towarzyszą ZODIAKOWI od samego początku. Posłuchamy polskich i zagranicznych przebojów w zupełnie nowych, porywających do tańca aranżacjach.

W trakcie urodzin ZODIAKU będzie nam towarzyszyć muzyka zespołu Miazzga.

Co się dzieje, kiedy do garażu z perkusją i gitarą wchodzi dwóch architektów i przyjaciół Maciej Utliński oraz Krzysztof Mirosławski, których łączy pasja do grania i komponowania? Powstaje wielokolorowa, dobrze doprawiona miazzga muzyczna – przestrzeń dźwiękowa dobitnie przedyskutowana i starannie zaprojektowana. Czy to garage-jazz, czy funk-rock? Oceńcie sami.

ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury to współczesna reinterpretacja dawnego pawilonu stanowiącego część założenia Ściany Wschodniej. Projekt powstał w wyniku współpracy m.st. Warszawy i Oddziału Warszawskiego SARP. Realizacja z 2018 roku jest nominowana w 05. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy w kategorii najlepszy budynek użyteczności publicznej.

Pawilon czynny jest codziennie od poniedziałku do niedzieli w godz. 11.00-20.00. Wstęp na wystawy oraz spotkania jest bezpłatny. Program dostępny jest na stronie www.pawilonzodiak.pl oraz profilach pawilonu na facebooku i Instagramie.