Type to search

Jakie efekty przynosi osuszanie sprężonego powietrza?

Podziel się

Naturalnym składnikiem powietrza jest zawarta w nim wilgoć, której stopień jest zależny od temperatury. Im jest ona wyższa, tym bardziej absorbuje wilgoć. Podobnie jak zanieczyszczenia gazowe czy cząstki stałe, wilgoć także może przyczynić się do nieprawidłowej pracy systemu sprężania powietrza. Warto więc pomyśleć o zastosowaniu osuszania sprężonego powietrza.

Osuszanie sprężonego powietrza – dlaczego warto?

Warto wiedzieć, iż nieosuszone sprężone powietrze zawierające zanieczyszczenia może przyczynić się do uszkodzenia systemu sprężonego powietrza. Nieusunięcie wilgoci z powietrza wiąże się więc wieloma negatywnymi konsekwencjami. Pierwszą z nich jest korozja postępująca w wewnętrznych częściach systemu, prowadząca do powstania nieszczelności oraz spadku ciśnienia. W efekcie nie tylko powstanie produkt niższej jakości, ale samo urządzenie będzie potrzebować więcej energii do jego wytworzenia. Kolejnym powodem, dla którego warto osuszać sprężone powietrze jest ryzyko zamarzania przewodów w warunkach niskich temperatur. Wspomniane problemy można wyeliminować dzięki zastosowaniu kompresorom powietrza, które odpowiednio uzdatnią sprężone powietrze.

Osuszanie sprężonego powietrza – dedykowane urządzenia

Sprężarki śrubowe, nazywane także kompresorami to urządzenia wykorzystywane w różnej maści instalacjach przemysłowych. Ich głównym celem jest podawanie sprężonego powietrza do instalacji, po uprzednim jego oczyszczeniu. Na rynku jest dostępnych kilka ich rodzajów, różniących się wymiarami oraz poziomem emitowanych dźwięków podczas pracy. W przemyśle najczęściej korzysta się ze sprężarek stacjonarnych, które znajdują zastosowanie w większych warsztatach, fabrykach a także na halach produkcyjnych. Istnieją także sprężarki przenośne, zasilane zazwyczaj silnikiem elektrycznym. Tego typu urządzenia pozwalają na ich użytkowanie bez konieczności podłączenia do prądu. Stosuje się je więc chociażby na placach budowy.

Rodzaje sprężarek śrubowych

Kompresory powietrza występują w wariantach olejowych i bezolejowych. Znaczącą różnicą między tymi urządzeniami jest sposób pozyskiwania sprężonego powietrza. W przypadku bezolejowych sprężarek śrubowych, brak w ich konstrukcji specjalnych filtrów olejowych, które zabezpieczają uszczelnienie podczas procesu. Dzięki temu, ciśnienie w zaworze wylotowym jest niższe w stosunku do sprężarek olejowych. Urządzenie pozbawione filtra znajduje zastosowanie w miejscach gdzie olej nie może stanowić części składowej sprężonego powietrza. Z tego względu, sprężarki bezolejowe znajdują szerokie zastosowanie w produkcji leków i preparatów farmaceutycznych a także w medycynie.

Sprężarki olejowe natomiast zawierają w swojej konstrukcji komory, do których wtryskiwany jest olej. Substancja ma zapewnić zwiększoną szczelność pomiędzy śrubami sprężającymi. Jednocześnie, obecność oleju w sprężarce ma na celu obniżenie temperatury pracy urządzenia, a jednocześnie – usuwa on wszelkie cząstki stałe, które mogą znaleźć się w sprężonym powietrzu. Ten typ sprężarki znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, szczególnie w halach produkcyjnych oraz fabrykach.

Sprężarki powietrza dają gwarancje pozyskania wysokiej jakości sprężonego powietrza, a także mają wpływ na ciągłość produkcji.

źródło: Bogepolska.pl – sprężarki śrubowe bezolejowe