Type to search

Jakie mikroelementy odpowiadają za układ nerwowy?

Podziel się

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że przebodźcowany układ nerwowy: długotrwały stres, napięcie, wysiłek umysłowy i fizyczny, mogą doprowadzić do niepokojących symptomów i objawów podobnych do choroby, np. drżenia mięśni, skurczy, bólu stawów, migreny, problemów ze wzrokiem i koncentracją, nerwowości, rozdrażnienia, ogólnego osłabienia itp. Aby temu zapobiec warto suplementować niezbędne substancje odżywcze, wspierające pracę mózgu oraz całego układu nerwowego.

Jakie substancje wspierają układ nerwowy?

Do podstawowych substancji, które są niezbędne w prawidłowej pracy układu nerwowego zaliczamy między innymi magnez. To on poprawia pracę szarych komórek i bierze udział w około 300 procesach biochemicznych całego organizmu. Jego niedobór prowadzi do obniżenia jakości snu, skurczy i drgania mięśni, zawrotów głowy, czy osłabienia. Niezwykle istotny w naszej gospodarce elektrolitycznej jest także sód. To on wspomaga kurczliwość mięśni i przesyłanie impulsów nerwowych przez neurony. Z kolei pierwiastek, który jest potrzebny w procesie dotlenienia mózgu i komórek organizmu to potas. Warto pamiętać również o wapniu. To on bierze udział w przewodnictwie nerwowym, wspomaga pracę mięśni, a także uczestniczy w aktywacji i wydzielaniu neurotransmiterów. Glukoza natomiast, odgrywa olbrzymią rolę w pracy układu nerwowego – jako jedyny cukier stanowi źródło energii komórek tkanki nerwowej. Bardzo istotne jest utrzymanie prawidłowego poziomu tych i wielu innych mikro i makroelementów.

W jaki sposób suplementować te mikroelementy? 

Warto suplementować substancje, które odpowiadają za pracę układu nerwowego i sprawność całego organizmu. Na rynku dostępne są suplementy diety w różnej postaci, najczęściej kapsułek zawierających szereg witamin, a także mikro i makroelementów. Jednak ogromną popularnością cieszą się ostatnimi czasy kroplówki wzmacniające, które szybko i efektywnie uzupełniają niedobory w dobroczynne substancje. Kroplówka wzmacniająca to dożylny sposób podania między innymi elektrolitów, które mają wspomóc nas w codziennym funkcjonowaniu. Dobór odpowiedniej kroplówki wzmacniającej zależy od indywidualnych potrzeb, a także stanu zdrowia, trybu życia, wymagań. To nieoceniona pomoc przy rekonwalescencji, osłabieniu organizmu, przewlekłym stresie, obniżonej odporności, intensywnym wysiłku fizyczny, itp. To też doskonała metoda suplementacji dla osób, które zapominają o zażywaniu kapsułek/tabletek i nie mogą pozwolić sobie na przestrzeganie zbilansowanej diety.

Układ nerwowy odpowiada za prawidłową pracę całego organizmu, a także nasze samopoczucie, zdolność koncentracji, sprawność fizyczną. Warto więc zadbać o odpowiedni poziom substancji, które wesprą go i nie dopuszczą do powstania jakichkolwiek szkodliwych niedoborów.