Type to search

Leczenie kanałowe – najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegu

Podziel się

Leczenie kanałowe to bardzo częsta praktyka. Budzi ona jednak lęk i obawy u wielu pacjentów, którzy nie wiedzą, co dokładnie ich czeka i w jakim celu dentysta ucieka się do wykorzystania takiej metody leczenia. Z tego powodu zapewne warto zapoznać się z najczęściej zadawanymi przez pacjentów pytaniami na temat leczenia kanałowego oraz odpowiedziami, których udzielają lekarze specjaliści.

Pytanie 1: Czy leczenie kanałowe boli?

Zazwyczaj leczenie kanałowe jest poprzedzone znieczuleniem, dlatego pacjenci podczas zabiegu nie odczuwają żadnego bólu czy dyskomfortu. Dzięki nieustannemu rozwojowi techniki i medycyny, znieczulenia aktualnie wykorzystywane w gabinetach stomatologicznych gwarantują bezbolesne leczenie kanałowe.

Pytanie 2: Kiedy leczenie kanałowe może się okazać niezbędne?

Stomatolog może zalecić przeprowadzenie leczenia kanałowego, jeżeli wystąpią uporczywe bóle zęba, opuchlizna dziąsła, stany ropne, zmiana zabarwienia zęba, dyskomfort pojawiający się podczas jedzenia, picia i przyjmowania ziemnych lub bardzo ciepłych posiłków.

Jednak wystąpienie wyżej wymienionych objawów, nie świadczy o tym, że leczenie kanałowe na pewno będzie konieczne. Po wizycie kontrolnej u dentysty możliwe jest określenie najwłaściwszej drogi leczenia.

Pytanie 3: Czy leczenie kanałowe jest skuteczne i daje gwarancję, że ząb będzie zdrowy przez lata?

Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe, daje blisko 100% pewności, że ząb zostanie utrzymany w dobrym stanie przez długi czas. Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny i stomatolog nigdy nie jest w stanie dać pełnej gwarancji, że efekt będzie satysfakcjonujący.

Pytanie 4: Jak długo trwa leczenie kanałowe?

Długość leczenia kanałowego jest kwestią indywidualną. W dużej mierze zależy ona od budowy korzenia leczonego zęba i jego rodzaju, a także od ogólnego stanu jamy ustnej. Zwykle zabieg powinien trwać od 1 do 3 godzin. W niektórych bardziej skomplikowanych przypadkach, konieczna będzie jednak większa ilość wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Pytanie 5: Dlaczego leczenie kanałowe wiąże się z koniecznością ponoszenia wysokich kosztów?

Leczenie kanałowe kosztuje więcej niż zwykłe leczenie zęba z wielu powodów. Przede wszystkim, aby było ono bezpiecznie i skutecznie przeprowadzone, niezbędne są wysokiej jakości przyrządy. Ponadto podczas samego leczenia, konieczne jest użycie nawet kilkunastu narzędzi o najróżniejszych rozmiarach. Kolejną kwestią jest konieczność wykonania zdjęć RTG, które naturalnie generują dodatkowe koszty. Ostatnim czynnikiem, który ma duży wpływ na cenę leczenia kanałowego, są wszelkie preparaty chemiczne, których musi użyć dentysta w trakcie zabiegu.

Pytanie 6: Czy usunięcie chorego zęba nie będzie lepszym rozwiązaniem?

Z leczeniem kanałowym wiąże się możliwość wystąpienia różnego rodzaju powikłań. Jednak mimo wszystko w większości przypadków jest to lepsze rozwiązanie niż wyrywanie zęba. Po usunięciu zęba zazwyczaj trzeba wprowadzić sztuczny korzeń, a także odtworzyć koronę, co zwiększa ogólne koszty leczenia.

Pytanie 7: Czy można skorzystać z innego rodzaju leczenia zamiast leczenia kanałowego?

Mimo bardzo szybko rozwijającej się medycynie i technice, do tej pory nie udało się opracować alternatywnej metody leczenia zębów dla leczenia kanałowego. Jedyną możliwością jest po prostu usunięcie chorego zęba, które ma jednak wiele skutków ubocznych.

Źródło: Bianco.eu.com – leczenie bruksizmu Warszawa