Type to search

Na co zwracać uwagę przy wyborze aparatu słuchowego?

Podziel się

Aparat słuchowy to typ urządzenia, które stanowi protezę narządu słuchu i służy jego rehabilitacji. Wszystkie aparaty działają tak samo, to znaczy rejestrują dźwięki z otoczenia, przetwarzają je w postaci elektrycznych impulsów i po właściwej modulacji przekazują je do ucha. Z pomocą aparatu można wyrównać prawie wszystkie wady słuchu. Ważne, aby rozpocząć korzystanie z urządzenia odpowiednio wcześnie, kiedy zauważysz pogorszenie słuchu. Dobrze dopasowany aparat słuchowy znacząco poprawia komfort życia, wzmacnia dźwięki, a także zapobiega procesowi zaniku zdolności słyszenia, dzięki stymulowaniu komórek narządu słuchowego do pracy. Aparat słuchowy powinien być noszony każdego dnia, dlatego tak ważne jest, żeby był dobrze dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Kluczowe jest określenie rodzaju ubytku słuchu, a także sytuacji, w których niedosłyszenie jest najbardziej kłopotliwe, co pozwoli ocenić konkretne oczekiwania co do funkcji aparatu słuchowego. Aparaty różnią się wielkością, kształtem, a także właściwościami.  Zatem na co zwracać uwagę przy wyborze aparatu słuchowego?

Właściwe określenie potrzeb – diagnoza 

Pierwszym krokiem przed wyborem odpowiedniego aparatu słuchowego jest określenie stopnia i rodzaju ubytku słuchu. Diagnostykę warto rozpocząć, kiedy odniesiesz wrażenie, że gorzej słyszysz – na przykład podczas rozmów lub oglądania telewizji. Na stronie Geers.pl możesz wykonać bezpłatny test słuchu online, który wstępnie pozwoli określić, czy zmagasz się z potencjalnym niedosłuchem. Następnym krokiem jest spotkanie z profesjonalnym protetykiem słuchu, który oceni stopień wady i w razie konieczności jej korekcji zleci wizytę u laryngologa. Lekarz przeprowadzi badanie słuchu i określi powody jego utraty lub pogorszenia. Zalecenie aparatu słuchowego od laryngologa pozwoli skorzystać z refundacji zakupu urządzenia ze środków funduszu zdrowia lub ubezpieczenia społecznego. Profesjonalnym doborem aparatu zajmie się protetyk, do którego należy wrócić po uzyskaniu rekomendacji od laryngologa. Na podstawie diagnozy lekarza oraz przeprowadzonych testów protetyk pomoże idealnie dopasować urządzenie do Twoich potrzeb.

Rodzaje aparatów słuchowych

Wybór, jaki aparat słuchowy będzie dla Ciebie najlepszy, zależy przede wszystkim od rodzaju i stopnia pogorszenia słuchu. Znaczenie ma także to, w jakich sytuacjach niedosłyszenie jest najbardziej kłopotliwe. Po krótkiej analizie Twojego trybu życia i sytuacji zawodowej, czyli jak często prowadzisz rozmowy z innymi osobami, również te przez telefon, czy często podróżujesz samochodem, w jaki sposób spędzasz czas wolny, możliwe będzie zaproponowanie najbardziej komfortowego rozwiązania. Na stronie Geers.pl znajdziesz pełen wybór różnych modeli aparatów słuchowych. Oto ich główne rodzaje:

  • Aparaty zauszne – noszone są za uchem. Są niewielkie i dyskretne. Dostępne są w formie systemów otwartych lub zamkniętych.
  • Aparaty douszne (dokanałowe) – osadzone są w małżowinie usznej. Są niemal niewidoczne z zewnątrz. Wygodne w każdej sytuacji, także podczas uprawiania sportu.
  • Aparaty na przewodnictwo kostne – wybierane są kiedy niemożliwe jest dopasowanie powyższych rodzajów aparatów, ze względu np. na nawracające zapalenie ucha środkowego lub inne wady ucha zewnętrznego. Urządzenie wmontowane jest w oprawki okularów. Dźwięk przenoszony jest na kości czaszki poprzez zauszniki.

Aparat słuchowy – profesjonalne dostrojenie 

Kluczowe przy doborze aparatu słuchowego jest udanie się do profesjonalnego protetyka słuchu, który pomoże dobrać odpowiednie urządzenie, a następnie dobrze je skonfiguruje. W ten sposób możliwe będzie słyszenie zbliżone do tego sprzed pojawienia się wady, a dźwięki w aparacie nie będą zbyt głośne, drażniące lub ostre, co może powodować duży dyskomfort i dezorientację. Dobrze dopasowany i dostrojony aparat słuchowy w każdej sytuacji wydobędzie te dźwięki, których odbiór jest pogorszony, redukując przy tym zakłócenia, takie jak trzaski lub szum, niezależnie czy przebywasz w domu, pracy, w kinie czy na koncercie.

źródło: geers.pl – Geers badanie słuchu