Type to search

Czym jest strippowanie podłóg?

Podziel się

Chcesz, żeby podłoga była mniej podatna na zabrudzenia, zarysowania i nie wymagała wymiany przez długi czas? W takim razie oprócz regularnego czyszczenia warto zainteresować się, czym jest polimeryzacja oraz strippowanie. Dowiedz się, na czym to polega i jakiej chemii do podłóg użyć, aby w pełni zadbać o posadzkę.

Strippowanie i polimeryzacja podłóg – na czym polega?

W miejscach, gdzie przebywa dużo osób (np. placówkach oświatowych), istotne jest nie tylko regularne czyszczenie za pomocą specjalnych preparatów do mycia podłóg. Posadzki są również bardziej narażone na powstawanie trudnych do usunięcia zabrudzeń, zarysowania i matowienie. Dlatego wiele osób decyduje się również na polimeryzację oraz strippowanie.

Pierwsza z wymienionych czynności polega na zabezpieczeniu podłogi powłoką polimerową. W tym celu wykorzystuje się specjalną chemię do podłóg z dodatkiem polimerów. Po ich nałożeniu posadzka zyskuje ładny lustrzany połysk, dzięki czemu wygląda estetycznie (nawet, jeśli nie jest nowa). Poza tym staje się bardziej odporna na zabrudzenia. Dzięki temu możesz ją czyścić nieco rzadziej, co pozwala zaoszczędzić czas, a także obniżyć koszty związane z zakupem preparatów do mycia podłóg.

Polimeryzacja ma jeszcze jedną zaletę – produkty zawierające polimery mają właściwości antypoślizgowe. Oznacza to, że ich użycie zwiększa bezpieczeństwo. Jest to szczególnie ważne w placówkach, gdzie przebywają dzieci.

Zanim jednak pokryjesz podłogę powłoką polimerową, musisz ją dokładnie oczyścić. Na tym właśnie polega strippowanie. Przeprowadza się je przed polimeryzacją, używając do tego specjalnych preparatów. Pokrywa się nimi podłogę, a następnie czyści i usuwa stare powłoki polimerowe za pomocą szorowarek mających twarde włosie. Strippowanie zawsze powinno iść w parze z polimeryzacją. Jest to bardzo ważne, ponieważ warstw polimerowych nie należy nakładać na brudną podłogę.

Specjalne środki do strippowania podłóg

Zarówno do strippowania, jak i polimeryzacji potrzebujesz specjalnych preparatów. Nie każdy produkt nadaje się do przeprowadzenia tych procesów. Jeśli chodzi o tworzenie ochronnej powłoki polimerowej, będziesz potrzebował preparatów zawierających polimery. Podczas ich zakupu, zwróć uwagę, z jakiego materiału zrobiona jest dana posadzka.

A co ze strippowaniem, jaki produkt wybrać? W celu gruntownego oczyszczenia posadzki i usunięcia starych powłok polimerowych używa się tzw. stripperów. Ważna jest nie tylko ich cena, ale i jakość. To ona decyduje w dużej mierze o efektywności całego procesu, a tym samym o tym, czy Twoja posadzka będzie odpowiednio zabezpieczona.

Strippery to specjalistyczne środki o odczynie zasadowym. Jeśli nie chcesz tracić dużo czasu, na przygotowanie posadzki do polimeryzacji wybierz te o silnym działaniu. Dzięki temu już w ciągu jednej aplikacji skutecznie oczyścisz posadzkę. To pozwoli na zaoszczędzenie zarówno czasu, jak i pieniędzy.