Type to search

System zarządzania magazynem (WMS) – czym jest? Dlaczego jest potrzebny?

Podziel się

Branża TSL od dawna zaznajomiona jest z nowymi technologiami, które pomagają firmom szybciej i efektywniej działać na rynku. Tyczy się to zarówno realizacji dostaw, jak i magazynowania towarów, a także zarządzania dostępnymi zasobami. Wystarczy wybrać odpowiednie oprogramowanie, a następnie skonfigurować je zgodnie z aktualnymi potrzebami. Do takich właśnie rozwiązań należy system zarządzania magazynem. Ze względu na to, jak może wpływać na funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw, warto go dokładnie scharakteryzować. Tym właśnie zajmujemy się w poniższym tekście.

Co to jest system zarządzania magazynem?

 Zacznijmy od podstaw. System zarządzania magazynem, czyli WMS – Warehouse Management, zapewnia dostęp do asortymentu firmy. Przy pomocy takiego oprogramowania możesz nie tylko przeanalizować dostępne zasoby w magazynie, ale też kontrolować proces realizacji złożonych zamówień. Co ważne, do dyspozycji otrzymujesz system o charakterze kompleksowym. Oznacza to, że przy jego pomocy jesteś w stanie koordynować przepływ towarów od początku do końca, a więc do momentu, aż trafi na półki sklepowe lub do klienta.

To jednak nie wszystko. Chcąc przedstawić możliwości systemu zarządzania magazynem, należy wskazać, że ułatwia on kontrolę nad takimi procesami jak:

  • dostawa towarów,
  • zwrot produktów,
  • uzupełnianie zasobów,
  • obsługa klientów,
  • analiza zawartości magazynów.

WMS pozwala zoptymalizować cały łańcuch dostaw, dlatego nic dziwnego, że coraz więcej firm decyduje się na inwestycję w tego typu systemy. Zwłaszcza że ich implementacja wcale nie musi problematyczna. Wiele zależy od specyfiki przedsiębiorstwa i jego potrzeb.

WMS, system zarządzania magazynem – dlaczego warto?

 Już powyższe informacje zachęcają do tego, by przynajmniej sprawdzić możliwości omawianego oprogramowania. Dobrze będzie jednak przedstawić jego najważniejsze zalety, które mogą okazać się decydujące podczas podejmowania ostatecznych decyzji. Szczególnie że są one naprawdę znaczące.

  • Istotna jest na pewno szybkość, z jaką przedsiębiorstwo jest w stanie reagować na zmieniającą się sytuację i aktualne wyzwania. Jeszcze raz należy podkreślić, że WMS usprawnia procesy zamawiania towarów, ich wysyłki, a także zwrotów. A że pozwala on zarządzać magazynem, jesteś w stanie w kilka chwil sprawdzić, jakich towarów aktualnie brakuje i co trzeba zrobić, by uzupełnić zapasy.
  • Poza szybkością liczy się też kontrola. Zarówno nad łańcuchem dostaw, jak i nad posiadanymi zasobami. System eliminuje problem braku informacji, jak również ich niedostatecznego przepływu w firmie. Tym sposobem zmniejsza ryzyko opóźnień, a także wystąpienia poważniejszych problemów.
  • Nie można zapominać też o kwestiach technicznych. Nowoczesne systemy zarządzania magazynem działają w chmurze, dzięki której możesz liczyć na regularne aktualizacje, jak również wysoki poziom bezpieczeństwa. Co więcej, wdrożenie WMS jest nie tylko proste, ale też bardzo szybkie. Nie wymaga on miesięcy żmudnych przygotowań, by wszystko działało, jak należy.
  • Jeśli postawisz na system w chmurze, zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy. Dlaczego? Ponieważ nie musisz inwestować w drogi sprzęt, ani zatrudniać informatyków, którzy zajmą się obsługą serwerów. Ma to oczywiście przełożenie na niższe koszty działania oprogramowania.

WMS to nowoczesny, elastyczny i rozbudowany system, który pozwala zoptymalizować mnóstwo procesów. I właśnie dlatego warto w niego inwestować, a także współpracować z podmiotami, które z niego korzystają. Mowa tu chociażby o specjalistach od spedycji i logistyki, dzięki którym możesz zadbać o sprawną realizację dostaw.

Oprogramowanie zapewnia pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w przedsiębiorstwie, jak wyglądają jego zasoby i czego potrzebują klienci. Co jednak najważniejsze, gwarantuje on natychmiastową reakcję na zachodzące zmiany, co przekłada się nie tylko na skuteczniejszą działalność, ale też na możliwość uniknięcia niepotrzebnych przestojów oraz wielu innych problemów.

źródło: TRANSlogis transport i spedycja