Type to search

Zatrudnić specjalistę od windykacji czy zdecydować się na outsourcing?

Podziel się

Okres pandemii znacząco zwiększył ilość podmiotów gospodarczych, które stają się niewypłacalne. Jest to spory problem dla innych firm, które jak powietrza potrzebują pieniędzy na opłacenie najważniejszych rachunków związanych z prowadzeniem działalności. Kiedy standardowe upomnienia są nieskuteczne, konieczna jest pomoc windykatorów. Zatrudnić specjalistę od windykacji czy zdecydować się na outsourcing?

Zatrudnienie specjalisty ds. windykacji

Zatrudnienie specjalisty ds. windykacji na etacie ma mnóstwo zalet. Jedną z nich jest stała dostępność pracownika, który przez 8 godzin będzie odpowiedzialny za odzyskiwanie zarobionych przez firmę pieniędzy. Taki specjalista od podszewki poznaje firmę i doskonale wie, jakie czynniki należy brać pod uwagę przy dokonywaniu windykacji. W stosunkowo krótkim czasie może poznać wszystkich dłużników firmy, co pozwoli mu na sprawniejsze działanie w momencie rozpoczęcia procesu windykacyjnego.

Zatrudnienie windykatora nie jest jednak rozwiązaniem wolnym od wad. Jednym z nich jest ograniczony rozwój pracownika. Powtarzające się schematy mogą wprowadzić monotonię, przez co bardzo łatwo o popełnienie kosztownego błędu. Znudzony pracownik może również częściej myśleć o zmianie pracy, co na pewno nie wpływa na efektywność. Dlatego warto, aby pracodawca przygotował umowę, która będzie jasno określała sposób wynagradzania pracownika. Bardzo rozsądnym rozwiązaniem wydaje się być ściąganie długów za prowizję. Wtedy też windykator ma stałą motywację do polepszania swoich wyników.

Rozwiązanie to wydaje się jednak optymalne tylko dla dużych firm, które stale mają problem z niewypłacalnością kontrahentów. W mniejszych firmach specjalista od windykacji pełni również szereg innych funkcji, które są powiązane z wiedzą finansową i prawną.

Zatrudnienie firmy windykacyjnej

Firma windykacyjna to zespół ludzi, którzy specjalizują się w ściąganiu długów od nierzetelnych partnerów biznesowych. Zlecenie kwestii windykacji do takiej firmy może szczególnie odciążyć przedsiębiorców, którzy preferują rozwijanie swojej firmy niż ściąganie długów. Jednym z najpopularniejszych modeli pracy z firmą windykacyjną jest ściąganie długów za prowizję. Przedsiębiorca płaci wtedy stawkę proporcjonalną do odzyskanego długu.

Firma windykacyjna to również szereg procesów oraz wiele lat doświadczenia na rynku. W toku pracy, specjaliści wymieniają się swoimi spostrzeżeniami, poprawiają metody działania, biorą udziały w szkoleniach i z biegiem lat coraz skuteczniej radzą sobie z odzyskiwaniem należności.

Warto pamiętać, że sukces windykacji nie zależy wyłącznie od firmy windykacyjnej. Przedsiębiorca zlecający zadanie musi przedstawić wszystkie fakty oraz dokumenty, którymi firma windykacyjna będzie mogła się podeprzeć w czasie procesu windykacji.

Proces windykacji na pewno nie jest łatwym zadaniem dla dłużnika oraz wierzyciela. Zazwyczaj pojawia się wtedy wiele negatywnych emocji, które sprawiają, że sprawy wychodzą daleko poza obszar biznesowy. Wynajęcie firmy windykacyjnej może wprowadzić większy spokój w cały ten proces. Profesjonalni windykatorzy to często świetni mediatorzy, którzy tworzą przyjazną atmosferę. Dzięki temu cały proces przebiega w sposób profesjonalny.