Type to search

Naprawa dachu – co może wskazywać na konieczność jej przeprowadzenia?

Podziel się

Dach jest tym elementem budynku, który jest najmocniej narażony na działanie negatywnych czynników atmosferycznych. Z biegiem czasu starzeje się, mogą pojawić się luki w pokryciu, a jego izolacja staje się coraz mniej efektywna. Kiedy dach wymaga naprawy? Jak namierzyć usterki, aby wyeliminować je na wczesnym etapie, zanim zdążą zrobić wielkie szkody w pokryciu?

Kiedy konieczna jest naprawa dachu?

Uszkodzenia na dachu mogą pojawiać się w różnych częściach pokrycia. Jeśli po sezonie jesienno-zimowym widać na dachu puste miejsca po dachówkach lub powyginane rynny, to sygnał do natychmiastowej wymiany tych elementów na nowe. Wymiana kilku dachówek nie jest skomplikowana, choć trzeba liczyć się z tym, że nowe pokrycie będzie nieco się odróżniało.

Widoczne braki i uszkodzenia można naprawiać na bieżąco, dzięki czemu nie prowadzą one do poważniejszych problemów z całą konstrukcją. O wiele gorzej jest w sytuacji, gdy usterki są niewidoczne, a ich pierwsze objawy pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Dotyczy to przed wszystkim wszelkich nieszczelności, które pojawiają się w obrębie komina lub w miejscach łączenia połaci dachowych. Są one niewidoczne gołym okiem, a namierzyć je można – wbrew pozorom – nie na dachu, a wewnątrz budynku. Trzeba wybrać się na poddasze i przyjrzeć ścianom – jeśli znajdują się na nich zacieki, widać ślady działania pleśni lub grzybów, jest oczywiste, że dach nie jest szczelny i w czasie deszczu przecieka. Naprawa dachu jest niezbędna, aby nadal móc bezproblemowo użytkować budynek.

Uszkodzona więźba dachowa

Podczas gdy uszkodzenia w pokryciu można naprawić dosyć szybko, bez konieczności wymiany całego dachu, nieco gorzej przedstawia się sytuacja, gdy problemy powoduje więźba dachowa. Osłabiona więźba najczęściej występuje w starych budynkach lub w nowym budownictwie, jeśli jej konstrukcja nie została dopasowana do ciężaru pokrycia dachowego. Jak sprawdzić stan więźby dachowej? Z zewnątrz bardzo często można zauważyć, że dach nie tworzy linii prostych, a w niektórych miejscach się zapada. Uszkodzenia więźby widać również na poddaszu – wystarczy przyjrzeć się drewnianym elementom konstrukcyjnym, by zauważyć pęknięcia.

Czy naprawa zawsze jest możliwa?

Uszkodzenia w pokryciu dachowym czy osłabiona więźba zawsze wymagają reakcji ze strony właściciela budynku. Niestety, nie zawsze możliwa jest naprawa jedynie tych elementów, które uległy usterkom. Jeśli uszkodzenia są rozległe, być może konieczna okaże się wymiana całego dachu, wraz z wykonaniem nowej więźby i solidnego pokrycia. Inwestowanie w remont dachu, który prędzej czy później i tak trzeba będzie wymienić, nie jest bowiem uzasadnione ekonomicznie.