Type to search

Dlaczego warto sprawdzić zabezpieczenie przed wilgocią przy przejęciu budynku mieszkalnego?

Podziel się

W czasie zakupu budynku koniecznie należy sprawdzić jego hydroizolację. Ma ona bowiem kluczowe znaczenie dla trwałości konstrukcji oraz komfortu mieszkańców. Jednak także w przypadku spadku czy darowizny warto zweryfikować warstwę ochronną przed wodą. Jeśli nie będzie ona stanowiła wystarczającej zapory przed płynami i parą wodną, konieczne będzie odtworzenie izolacji przeciwwilgociowej. Dlaczego? Sprawdź, jak ważna jest hydroizolacja.

Czym jest zabezpieczenie przed wilgocią?

Czym jest hydroizolacja? Pierwsze pomysły stosowania rozwiązań przeciwwilgociowych sięgają czasów między wojennych. Dr inż. arch. Henryk Stankiewicz opublikował wtedy opracowanie „izolacje od wody i wilgoci w budownictwie”. Co ciekawe, zaprezentowane tam rozwiązania są stosowane do dnia dzisiejszego, a ewentualne różnice wynikają z zastosowania nowych materiałów i technologii.

Hydroizolacja stanowi zaporę dla pary wodnej i wody, które znajdują się w bezpośrednim otoczeniu budynku. W ten sposób wnętrze pozostaje suche, co wpływa na znacznie większą żywotność konstrukcji stalowych i drewnianych. Nie jest to jednak jedyna korzyść, która wymusza odtworzenie izolacji przeciwwilgociowej w razie jakiejkolwiek awarii.

Dlaczego tak ważne jest odtworzenie izolacji przeciwwilgociowej?

Czy odtworzenie izolacji przeciwwilgociowej jest konieczne? Aby zrozumieć wagę tego zabezpieczenia, warto wymienić podstawowe zagrożenia, jakie niesie zaniedbanie w tym zakresie:

  • Wilgoć wnikająca w konstrukcję tworzy niesprzyjający klimat. W takich warunkach drewno będzie szybciej próchnieć, natomiast na elementach stalowych (także śrubach i gwoździach) pojawi się rdza.
  • Para wodna penetruje z łatwością całe ściany. Wynikiem tego będą powstające na ścianach zacieki. W dalszej kolejności pojawią się plamy i pleśń.
  • Zawilgocone powietrze nie sprzyja również zdrowiu. Domownicy mogą łatwiej chorować na płuca i oskrzela. Pogorszeniu ulegnie także samopoczucie całej rodziny.
  • Wartość budynku zaatakowanego przez wilgoć spadnie kilkukrotnie. Po zakupie takiego domu konieczne będą generalne remonty.

Aby tego uniknąć, wystarczy dokładnie sprawdzić stan hydroizolacji.

Sprawdź zabezpieczenie przed wilgocią przed zakupem budynku mieszkalnego

Jeśli chcesz uniknąć wyżej wymienionych problemów, sprawdź dokładnie stan zabezpieczenia przed wilgocią. Kupujesz budynek od dewelopera? Zadbaj, by każde zaniedbanie w tym obszarze znalazło się w protokole. Jeśli kupujesz na rynku wtórnym – negocjuj cenę. Natomiast po przejęciu spadku, zadbaj o jak najszybsze odtworzenie izolacji przeciwwilgociowej w budynku. Możesz to zrobić sam, wykorzystując renomowane produkty, lub zatrudnić ekipę specjalistów, którzy zadbają o optymalną ochronę Twojego domu przed wodą i wilgocią.