Type to search

Rury do ogrzewania podłogowego – jak wykonać instalację?

Podziel się

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, które spotykamy w polskich domach jest ogrzewanie podłogowe. Ta technologia – która zdecydowanie zwiększa komfort poruszania się po pomieszczeniach – opiera się na możliwości instalacji specjalnych rur, które rozprowadzają ciepło. Jednak zanim zdecydujemy się na zastosowanie optymalnego systemu ogrzewania podłogowego, musimy odpowiednio wybrać rury, które nam do tego posłużą.

Wymagania wobec rur

Po pierwsze, rury zastosowane do ogrzewania podłogowego muszą być odporne na korozje. Najczęściej stosuje się rury wykonane z tworzywa sztucznego, które są wytrzymałe i nieprzepuszczalne dla tlenu będącego zazwyczaj przyczyną korozji stalowych elementów, np. kotłów. W przypadku ogrzewania podłogowego używa się rur giętkich w zwojach, które umożliwiają ułożenie poszczególnych pętli grzewczych z jednego odcinka, bez połączeń w warstwie samej wylewki. Tylko taki sposób układania gwarantuje szczelność gotowej instalacji.

Rury do ogrzewania mogą być wykonane z następujących materiałów:

  • polietylenu sieciowanego (PE-X)
  • polipropylenu (PP)
  • polibutylenu (PB)

Na rynku obecne są także rury wielowarstwowe lub też wykonane z wkładką z aluminium (np. PE-X/Al/PE-X).

Rury polietylenowe  cechują się niezwykłą elastycznością. Wygięte wracają do poprzedniego kształtu, dlatego podczas układania trzeba je na bieżąco mocować do podłoża. Dobre, ale droższe i dlatego rzadko stosowane, są też giętkie rury miedziane w osłonie wykonanej z tworzywa sztucznego.

Układanie rur

Kiedy już wybierzemy rury odpowiadające naszym oczekiwaniom, musimy je odpowiednio ułożyć. Formuje się je w pętle grzewcze w postaci spirali lub meandrów. Pierwsze rozwiązanie wymaga większej ilości rur, a jego wykonanie jest bardziej pracochłonne, jednak finalnie posadzka jest bardziej równomiernie podgrzana. Przewody ogrzewania podłogowego układane w meandry grzeją z kolei mocniej na początku wężownicy i słabiej na jej końcu. Większa wydajność ogrzewania podłogowego może być uzyskana dzięki zmniejszeniu odstępów między rurami.

Mocowanie rur

Przed pokryciem rur warstwą wylewki należy je odpowiednio przymocować do podłoża. Rury mocuje się specjalnymi spinkami w kształcie litery „U” lub klipsami. Wbija się je bezpośrednio w warstwę izolacji cieplnej i pokrywającej ją folii przeciwwilgociowej. Oprócz klipsów można także użyć szyn z wycięciami.

Samodzielny montaż?

Samodzielny montaż rur do ogrzewania podłogowego jest możliwy, jednak optymalnym i zapewniającym osiągniecie oczekiwanego efektu rozwiązaniem jest decyzja o powierzeniu prac wykwalifikowanym fachowcom. Zwłaszcza, że w takiej sytuacji jesteśmy zabezpieczeni warunkami gwarancji udzielonej przez producenta, która obejmuje odpowiedni montaż przez przeszkolonego i uprawnionego instalatora.

Warstwę, którą pokrywa się rury lub kable ogrzewania podłogowego, można przygotowywać na budowie z mieszaniny piasku, żwiru, wody i spoiwa – najczęściej cementowego. Aby zwiększyć elastyczność wylewki, dodaje się do niej tak zwane plastyfikatory, które dodatkowo zwiększają jej wytrzymałość i odporność na mróz.

Porady: Elplastplus.pl – Producent rur