Type to search

Rynek mieszkań premium – czym się charakteryzuje? Na co mogą liczyć klienci?

Podziel się

Ze względu na dynamicznie zmieniająca się inflację, klienci biur deweloperskich często szukają sposobów na ochronę posiadanego kapitału. Jednym z nich jest zakup nieruchomości premium, które w naszym kraju cieszą się coraz większą popularnością. Z czego wynika wysoki popyt? Pod uwagę należy wziąć co najmniej kilka kluczowych czynników.

Co to jest mieszkanie premium? Czym się wyróżnia?

 Zanim jednak przejdziemy do dokładniejszej analizy rynku, a także przedstawienia tego, na co zazwyczaj decydują się inwestorzy, warto wyjaśnić podstawowe pojęcia. O tym, czy konkretna nieruchomość może zostać zaliczona do segmentu premium, decydują następujące kryteria:

  • lokalizacja – musi być dogodna, dlatego mieszkania tego typu przeważnie znajdują się w niewielkiej odległości od centrum miasta lub w innych, równie prestiżowych miejscach – mowa tu na przykład o zabytkowych dzielnicach, czy obszarach przy jeziorze, rzece bądź nad brzegiem morza,
  • wykończenie – w grę wchodzi wyłącznie najwyższy poziom, związany z użyciem materiałów budowlanych odpowiedniej jakości, jak również najnowszych technologii,
  • udogodnienia – garaż podziemny to nie wszystko. Klienci zwracają uwagę ponadto na ochronę, monitoring, recepcję, obsługę concierge’a, czy też dostępność klimatyzacji.

Warto w tym miejscu podkreślić, że segment premium dotyczy zarówno nieruchomości mieszkalnych, jak i komercyjnych, a więc skierowanych do firm. W obu przypadkach wspomniane kryteria są jednak bardzo podobne.

Dlaczego mieszkania premium zyskują na popularności?

 Charakterystyka nieruchomości premium wyraźnie wskazuje, iż mówimy tutaj o lokalach drogich, na które pozwolić mogą sobie tylko nieliczni. Nie oznacza to jednak wcale, że chętnych brakuje. Wręcz przeciwnie. Taką sytuację można wyjaśnić na kilka sposobów.

Ogromne znaczenie ma to, że rynek mieszkań premium jest o odporny na czynniki destabilizujące. Dotyczy to także inflacji. Ceny nie wahają się tak bardzo, jak w przypadku standardowych nieruchomości, nadal są też niższe w porównaniu z rynkami zachodniej Europy.

Wszystko to sprawia, że mieszkanie premium wydaje się stabilną, atrakcyjną inwestycją, często korzystniejszą od zakupu kilku mniejszych lokali. Zarządzanie jedną nieruchomością jest zwyczajnie łatwiejsze, zajmuje ponadto znacznie mniej czasu.

Wspomniane informacje stanowią doskonały dowód na to, że inwestowanie na tym rynku to dobry sposób na ochronę kapitału. Należy jednocześnie pamiętać, że wartość mieszkań z tego segmentu w przyszłości zapewne będzie tylko rosnąć. Duży popyt powoduje, że nabywcy nie muszą martwić się też brakiem zainteresowania wynajmem bądź ewentualną sprzedażą. Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że Polacy cały czas się bogacą, a nasz kraj w ostatnich latach stał się atrakcyjnym miejscem dla inwestorów.

Jakie nieruchomości premium oferują deweloperzy?

 Ze względu na zmieniającą się sytuację na rynku, wielu deweloperów już teraz rozszerza swoje oferty, tak aby dotrzeć również do klientów zainteresowanych mieszkaniami z najwyższej półki. Na co więc możesz liczyć?

  • Przede wszystkim na nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach. Mowa tu nie tylko o dużych miastach, ale także o mniejszych ośrodkach. Jako przykład podać można podwarszawskie Marki bądź Łomianki – w obu miejscach mieszkań korzystnych pod kątem inwestycyjnym nie brakuje.
  •  Szeroki wybór metrażu. Segment premium nie składa się wyłącznie z mieszkań dużych, w portfelu deweloperów dostępne są również lokale mniejsze, co oczywiście znacznie ułatwia planowanie inwestycji.
  •  Możliwość wyboru opcji wykończenia. Rosnącą popularnością cieszą się oferty zakładające wykończenie „pod klucz” – oczywiście także w standardzie premium. Biura współpracują ze specjalistami, którzy proponują wiele pakietów oraz usług dodatkowych, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby mieszkanie zostało dostosowane pod każdym względem.

 Niezależnie od tego, czy szukasz dla siebie miejsca do życia, interesuje Cię koncepcja Second Home, czy po prostu celujesz w atrakcyjną inwestycję, możesz liczyć na szeroką ofertę nieruchomości premium, która cały czas się rozbudowuje. Zwłaszcza gdy postawisz na sprawdzonego dewelopera.