Type to search

Żaluzje fasadowe – kiedy się na nie zdecydować?

Podziel się

Żaluzje fasadowe to osłona okienna, którą szczególnie upodobały sobie nowoczesne obiekty architektoniczne. Wpływ na to miała nie tylko ich funkcjonalność, ale również wysokie walory estetyczne. Doskonale sprawdzają się zamontowane zwłaszcza na budynkach, które posiadają bardzo duże przeszklenia, takich jak biurowce czy hale produkcyjne. A czy warto je zakładać w swoim domu?

Żaluzje fasadowe – kiedy się na nie zdecydować?

Istnieje szereg korzyści, dla jakich warto zdecydować się na żaluzje fasadowe. Odpowiednio wykonane oraz zamontowane wpływają przede wszystkim na komfort użytkowania danego budynku. Pomocne są przy kontrolowaniu ilości dochodzącego do pomieszczeń światła. Możliwa jest dowolna regulacja poziomu osłony fasadowej. A zmiana kąta nachylenia lameli pozwala na wybór stopnia nasłonecznienia. Zapewniają niezwykle skuteczną ochronę w upalne dni oraz sprzyjają uzyskaniu optymalnej temperatury wewnątrz domu. Chronią nie tylko przed przegrzewaniem się pomieszczeń, ale także przed nadmierną utratą ciepła jesienią oraz zimą. A wraz z istniejącym w budynku systemem klimatyzacji zapewniają w ciągu roku spore oszczędności.

Żaluzje fasadowe można wybrać celem osłony nieruchomości przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Osłony tego typu skutecznie zabezpieczają okna. Są bardzo trwałe oraz odporne na zmienne warunki pogodowe. Grube, solidne i dochodzące do blisko 10 cm szerokie lamele nie blakną oraz nie zmieniają kształtu pod wpływem intensywnego nasłonecznienia.

Na założenie fasadowych żaluzji najlepiej jest zdecydować się już na etapie budowy budynku. Istnieje bowiem wówczas możliwość ukrycia skrzynki w styropianie elewacyjnym. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które poprawia wygląd danego obiektu. Dzięki temu zwinięte żaluzje są z zewnątrz całkowicie niewidoczne. A przy ich opuszczaniu widać tylko same lamele. Montaż w systemie podtynkowym wykonuje się po osadzeniu okien. Natomiast w wersji nadstawnej zakłada się je razem z oknami, na ich ramy.

Żaluzje fasadowe, czyli inteligentne zarządzanie wpadającym światłem

Fasadowe osłony okienne są właściwą decyzją, kiedy chce się zapewnić sobie prywatność. Mogą skutecznie i szybko zasłonić nawet obszerne przeszklenia. Powinien się na nie zdecydować każdy, kto ceni sobie również wygodę. Prosta obsługa a także cicha praca żaluzji fasadowych sprawia, że są wygodne w użytkowaniu. Oprócz tradycyjnego sterowana ręcznego, można skorzystać z elektrycznego. Jednym przyciskiem uruchamia się napęd. Warto też działanie żaluzji włączyć w system automatyki domowej, czyniąc je częścią nowoczesnego, inteligentnego domu.

Podsumowanie

Duże powierzchnie szklane przestały być wyłącznie atrybutem obiektów użyteczności publicznej. Obecnie prywatni inwestorzy coraz chętniej wybierają projekty domów jednorodzinnych wyposażone w duże, panoramiczne okna. Nie tylko skutecznie powiększają one przestrzeń. Wspólnie z żaluzjami fasadowymi stanowią także synonim luksusu.