Type to search

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – zmiany w ruchu

Podziel się

Bieg „Policz się z cukrzycą”

W przeddzień finału, w sobotę, 11 stycznia, już po raz 14. sportowcy wystartują w biegu pod hasłem „Policz się z cukrzycą”. Start i meta będą zlokalizowane na pl. Teatralnym. Na potrzeby organizacji wydarzenia od piątku, 10 stycznia, od godz. 23.00 do poniedziałku, 13 stycznia, do godz. 4.00 zamknięta dla ruchu będzie ul. Senatorska na odcinku od ul. Wierzbowej do Moliera. W sobotę biegacze wystartują o godz. 11.45 i pobiegną ulicami: Senatorską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Świętokrzyską, M. Kopernika, Foksal, Nowym Światem, Świętokrzyską, pl. Powstańców Warszawy, Szpitalną, Zgoda, Jasną, Świętokrzyską, Mazowiecką, Królewską, pl. marsz. J. Piłsudskiego, marsz. F. Focha, J. Moliera, Senatorską. Ulice na trasie biegu będą wyłączone z ruchu w godz. 11.00-14.00.

Ulica Tamka będzie wyłączona z ruchu już od skrzyżowania z ulicami Topiel i L. Kruczkowskiego. Wjazd na skarpę warszawską będzie możliwy tylko dla okolicznych mieszkańców. Utrzymany będzie wyjazd z ulic Ordynackiej i E. Konopczyńskiego na ul. M. Kopernika i dalej  do ul. Tamka. Z kolei ul. Świętokrzyska, wraz z pasem rowerowym, będzie zamknięta od skrzyżowania z ul. Marszałkowską. Utrzymany będzie jednak wyjazd z ul. Jasnej (od pl. J. Dąbrowskiego) w prawo do Marszałkowskiej. Będzie można także pojechać z ul. Królewskiej przez pl. S. Małachowskiego do Kredytowej.  W godz. 10.00-14.00 na ulicach M. Kopernika, Foksal, Świętokrzyskiej, Szpitalnej, Jasnej, Mazowieckiej i marsz. F. Focha będzie obowiązywał zakaz parkowania wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela.

W godz. 11.00-13.30 autobusy linii: 102, 105, 107, 111, 116, 180, 222, 503, 518 pojadą objazdem przez Al. Jerozolimskie i ul. Marszałkowską. Linie 128 (w kierunku pl. marsz. J. Piłsudskiego) oraz 178 będą kursowały ulicą Marszałkowską do pl. Bankowego. Autobusy linii 128 w kierunku Szczęśliwic zostaną skierowane ulicami Bielańską, Wierzbową, pl. marsz. J. Piłsudskiego, Królewską do ul. Marszałkowskiej. Autobusy linii 175 w kierunku pl. marsz. J. Piłsudskiego pojadą Marszałkowską, Senatorską i Wierzbową, natomiast w drodze powrotnej – Wierzbową, Królewską i Marszałkowską.

Finał na pl. Bankowym

Również organizacja finału WOŚP wiąże się z wprowadzeniem zmian w ruchu drogowym i kursowaniu komunikacji miejskiej. Już obowiązują zmiany w parkowaniu, a od 10 do 13 stycznia zamknięte dla ruchu będą wloty ulic Elektoralnej i Przechodniej na pl. Bankowy. Ponadto w dniu finału, czyli 12 stycznia w godz. 10.00-24.00, zamknięty będzie pl. Bankowy i ul. Marszałkowska na odcinku od al. „Solidarności” do ul. Królewskiej (możliwy wyjazd z pl. Żelaznej Bramy w kierunku ul. Królewskiej).

Od sobotniego poranka, 11 stycznia, do niedzieli, 12 stycznia do godz. 10.00, swoje trasy zmienią autobusy linii 111 i 222, które w kierunku przystanków Esperanto i Bielańska pojadą ulicami Królewską i Marszałkowską (w przeciwnym kierunku autobusy linii 222 będą kursowały na trasie Wierzbowa – pl. marsz. J. Piłsudskiego – Królewska). W niedzielę od godz. 10.00 (do ok. godz. 1.00 w poniedziałek) autobusy linii 107 i 111 (w kierunku Kierbedzia i Gocławia)  będą kursować al. „Solidarności” i Bielańską, natomiast w kierunku Esperanto pojadą ulicami Senatorska, Miodową, Kapucyńską i al. „Solidarności”. Autobusy linii 222 pojadą ul. Królewską na pl. Grzybowski, natomiast 520 – al. Jana Pawła II.

W przypadku konieczności wyłączenia ruchu tramwajowego w ul. Marszałkowskiej, tramwaje linii 4, 15, 18 i 35 mogą zostać skierowane na trasy objazdowe prowadzące al. Niepodległości i ul. T. Chałubińskiego i al. Jana Pawła II. W godz. 15.00-22.00 uruchomiona zostanie specjalna linia tramwajowa 71 kursująca na trasie: Annopol – Rembielińska – Matki Teresy z Kalkuty – św. J. Odrowąża – 11 Listopada – Targowa – al. „Solidarności” – Wolska – Cm. Wolski.