Type to search

Apel prezydentów miast w sprawie poszanowania zasad równości i tolerancji

Podziel się

Międzynarodowy Dzień Tolerancji jest obchodzony na całym świecie 16 listopada. Został ustanowiony w 1995 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, z inicjatywy UNESCO.

– Zgodnie z hasłem „Warszawa dla wszystkich” stolica pozostanie miastem tolerancyjnym, które szanuje różnorodność, nie dzieli i nie wyklucza, szanuje uczucia, obyczaje i poglądy. Niestety, rządzący krajem wyrzucili to słowo ze swojego słownika i prześladują wszelką samodzielność i odrębność. Samorządy będą im jednak przypominać, że – zgodnie z konstytucją – wszyscy mają takie same prawa. I o tym, że wraz z zanikiem tolerancji następuje upadek państwa – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. I dodaje – 16 listopada w polskich i europejskich miastach zamanifestujemy naszą solidarność podświetlając budynki i wywieszając tęczowe flagi.

We wspólnych tegorocznych obchodach biorą udział m.in. członkowie Unii Metropolii Polskich im. P. Adamowicza – Warszawa, Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin i Wrocław oraz samorządy ze Związku Miast Polskich.

Z inicjatywy Rafała Trzaskowskiego, prezydenta m.st. Warszawy, do akcji włączyły się także liczne miasta z zagranicy – Londyn, Barcelona, Oslo, Düsseldorf, Praga, Budapeszt, Bratysława, Madryt, Kopenhaga, Gandawa, Birmingham i Reykjavik.

Prezydenci miast i burmistrzowie wystąpili ze wspólnym apelem, przypominając, jaką rolę i znaczenie ma tolerancja w życiu małych ojczyzn, przypomnieli fragment Deklaracji na Temat Zasad Tolerancji oraz wyrazili także solidarność ze wszystkimi dyskryminowanymi i wykluczonymi.

„Okazujemy solidarność z wszystkimi, którzy na co dzień borykają się z wykluczeniem, dyskryminacją i nierównym traktowaniem. Tymi, których głos wymaga wzmocnienia i tymi, którzy z determinacją walczą o swoje prawa, stając się obiektem ataków werbalnych, a w ostatnim czasie również fizycznych.

Uważamy, że każdy obywatel naszych małych ojczyzn ma takie same prawa i obowiązki, niezależnie od narodowości, wyznawanej religii, poglądów politycznych, pochodzenia czy orientacji seksualnej” – napisali krajowi i zagraniczni sygnatariusze apelu. Pełna treść w załączniku.