Type to search

Bestia, bóg i linia w Muzeum nad Wisłą

Podziel się

Wystawa „Bestia, bóg i linia…“ jest zaproszeniem do spojrzenia na współczesność z perspektywy Wschodu. Nie Wschodu z naszych zachodnich wyobrażeń pełnych mitologizacji, ale Wschodu realnego, rejonu, gdzie toczą się ważne debaty i gdzie rodzą się nowe idee przyszłości. Wystawa ukazuje Azję  Południową i Wschodnią jako tę, która budzi się i doznaje wielu form emancypacji. To właśnie tam żyją najmłodsze i najszybciej rosnące  populacje, tam dochodzi do dynamicznych przemian w systemach religijnych  i przeobrażeń gospodarczych, równolegle trwa intensywny proces  poszukiwania tożsamości.

Przed prezentacją w Warszawie, wystawa była pokazywana w lutym 2018 roku w Dhace, następnie w Hongkongu i w Yangon. W Muzeum nad Wisłą zobaczymy prezentację ponad 50 twórców m.in. z Kambodży, Indii, Wietnamu, Madagaskaru, Bangladeszu, Filipin czy Australii. 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie prowadzi działalność programową od 2008 roku, popularyzując i tłumacząc sztukę współczesną, pokazując jej związki z miastem, codziennym życiem, ważnymi kwestiami społecznymi, a także jak bardzo może ona inspirować do szukania odpowiedzi na wyzwania, jakie stawia przed nami świat współczesny.

W latach 2012-2016 Muzeum prowadziło działalność w wynajętym pawilonie po dawnym domu meblowym Emilia, gdzie poprzez bogaty program wydarzeń i wystaw udało mu się zbudować zróżnicowaną, liczną publiczność i uznanie zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. W marcu 2017 r. popularną wystawą „Syrena herbem twym zwodnicza“ zainaugurowało swoją działalność w siedzibie tymczasowej położonej nad Wisłą. Oddział zwany „Muzeum nad Wisłą” znajduje się w pawilonie projektu austriackiego architekta Adolfa Krischanitza, służącym wcześniej, jako tymczasowa siedziba Kunsthalle w Berlinie. Nadal funkcjonuje także pierwsza siedziba Muzeum na Pańskiej 3, gdzie odbywają się liczne wydarzenia artystyczne i edukacyjne. Muzeum jest także współorganizatorem istniejącego od 2009 Parku Rzeźby na Bródnie, angażującego w sztukę i współczesną mieszkańców dzielnicy Targówek oraz dziewięciu już edycji Festiwalu „Warszawa w budowie”.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie działało nad Wisłą do czasu powstania nowej siedziby. Budynek przy placu Defilad będzie mieć ok 20 tys. mkw. i zostanie oddany od użytku pod koniec 2021 roku.

Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu: prasa@artmuseum.pl 

Więcej informacji o wystawie, zdjęcia do publikacji: prasa.artmuseum.pl

Kontakt w sprawie wywiadów i zdjęć: iga.winczakiewicz@artmuseum.pl 

Następny Artykuł

Następny