Type to search

Laptop do obróbki filmów – dlaczego warto postawić na ultrabooka?

Podziel się

Montaż filmów na laptopie to wymagające technicznie zagadnienie, a przejście na poziom profesjonalny wymaga dopasowania solidnych podzespołów. Czym powinien charakteryzować się laptop do obróbki materiałów wideo i jakie marki pod tym względem wypadają najlepiej na rynku?

Dlaczego warto postawić na profesjonalnego ultrabooka?

To znacznie lepsze jakościowo rozwiązanie od smartfona i zwykłego aparatu fotograficznego. Poza tym ultrabook wykonuje jednocześnie więcej zadań, a często umożliwia podkręcanie procesora, czy karty graficznej przy trudniejszych projektach. Czego w ogóle wymaga obróbka filmów od nowoczesnego laptopa? Przede wszystkim wysokiej mocy obliczeniowej, solidnego procesora. Intel Core i7 to już absolutne minimum dla hobbystów. Pamięć RAM w komputerach przenośnych trudno rozbudować samodzielnie, dlatego najlepiej od razu postawić na minimum 32 GB. Solidna wartość RAM oznacza płynne funkcjonowanie specjalistycznych aplikacji i wsparcie przy szybkim generowaniu efektów specjalnych we własnych produkcjach. Niektóre karty graficzne, chociażby z serii GTX współpracują bezpośrednio z konkretnym oprogramowaniem do montażu filmów. Warto to sprawdzić przed wyborem. Jaką kartę graficzną rekomenduje aplikacja do obróbki filmowej? To ważna informacja związaną z optymalizacją zakupu komputera.

Wszystkie elementy mają znaczenie przy obróbce wymagających materiałów

Mocny ultrabook do obróbki filmów to fundament działania specjalistów, ponieważ proces renderowania to kilka godzin oczekiwania, a nie mówiąc już o zapisywaniu danych. Karty graficzne nie odgrywają, aż tak dużej roli przy obróbce w porównaniu do procesora, ale niektórzy producenci oprogramowania wykorzystują w dużym stopniu moc pochodzącą z kart właśnie. Branża idzie w kierunku wyrównania mocy obliczeniowej ze wszystkich podzespołów. A to warunkuje w dużym stopniu inwestycję w ultrabooka. Nie można zrezygnować z jakości jednego elementu na rzecz drugiego. Karty graficzne z dopiskiem PRO to najczęściej dobra propozycja. Przy wyborze laptopów występuje pewien podział na karty komercyjne bardziej pod gry i profesjonalne do zadań specjalistycznych, w tym do obróbki filmów. Maksymalna wydajność niestety kosztuje, ale zwraca się w szybkości prowadzenia obliczeń na surowych danych. Niezawodny laptop do obróbki filmów to cena mniej więcej 10 000 złotych brutto.

Konkretna rekomendacja od marki Dell

Przykład to ultrabook marki Dell XPS 17 (9700) z procesorem i7 i 64 GB szybkiej pamięci RAM, DDR4. Laptop ułatwia zapisywanie, ale też udostępnianie materiałów. Ważne zalety ultrabooka to obsługa technologii Ray Tracing i wprowadzenie sztucznej inteligencji pod synchronizację wideo i ogólną korektę kolorów. Dell zaprojektował konstrukcję w taki sposób, żeby służyła głównie profesjonalistom od obróbki wideo i ułatwiała typowe zadania, w tym edycję, transmisję, kodowanie lub dekodowanie materiałów. To jeden z najczęściej rekomendowanych ultrabooków w branży i nie bez powodu, bo jakościowo niczym nie odstaje od „kombajnów stacjonarnych”.

inspiracja: grabthelap.com – sklep internetowy z laptopami