Type to search

Konkurs na dyrektora Muzeum Warszawy

Podziel się

Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał zarządzenie o zamiarze ogłoszenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum Warszawy. Decyzję podjął w związku z kończącą się 31 grudnia br. kadencją obecnej dyrektorki muzeum Ewy Nekandy-Trepki. Rozpoczęcie procedury konkursowej nastąpi w ciągu 60 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia, którego treść dostępna jest tutaj.

Ewa Nekanda-Trepka kieruje muzeum od 1 listopada 2012 roku i zarządzała instytucją w kluczowych momentach jej rozwoju. W latach 2014-2017 finalizowała projekt „OdNowa” obejmujący modernizację, konserwację, digitalizację zabytkowych obiektów i siedziby Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta. W maju 2017 roku organizowała uroczyste otwarcie odrestaurowanych 11 staromiejskich kamienic, siedziby głównej. Uczestniczyła w definiowaniu nowego programu, który pozwolił dołączyć do wspólnoty najbardziej rozpoznawalnych warszawskich muzeów obok POLIN i Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas trwania jej kadencji przygotowano również nową wystawę główną, która składa się z 3 części: Rzeczy warszawskie, Dane warszawskie i Dzieje kamienic. Ponadto Muzeum Warszawy otrzymało nominację w międzynarodowym konkursie European Museum of the Year Award (EMYA 2020), którego finał odbędzie się 1 maja w Cardiff.

Obecnie muzeum koordynuje miejski program BudujeMY! i wraz instytucjami partnerskimi upamiętnia 75. rocznicę rozpoczęcia odbudowy stolicy, a tym samym zakończenia II wojny światowej. Od lutego br. mieszkańcy i mieszkanki Warszawy mogą brać udział w wystawach, spotkaniach, koncertach, dyskusjach i pokazach filmowych odbywających się w różnych punktach miasta.

Muzeum Warszawy współtworzą Centrum Interpretacji Zabytku, Barbakan i Korczakianum. Ważną rolę kulturotwórczą spełniają jego oddziały – m.in. Muzeum Warszawskiej Pragi, w stałej siedzibie przy Targowej od września 2015 r. ocala i eksponuje ginące pamiątki tej dzielnicy, aktywizuje również mieszkańców do uczestnictwa w kulturze; Muzeum Farmacji, intrygujące zrekonstruowanym wnętrzem apteki, jak też historią leków, nominowane w 2018 r. do Nagrody Europejskiego Muzeum Roku czy wreszcie otwarte w grudniu 2019 r., w pełni zmodernizowane, Muzeum Woli – dzięki dyskusjom, wystawom, spotkaniom i programom badawczym dzielące się wiedzą o historii Woli i projektujące jej przyszłość. Frekwencja w Muzeum Warszawy i jego oddziałach w roku 2019 wyniosła ponad 200 tys. osób.

Muzeum Warszawy zostało powołane w 1936 roku. Jego siedzibę główną, zabytkowe kamienice przy Rynku Starego Miasta, wpisano od 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od ponad 80 lat misją instytucji jest gromadzenie, przechowywanie, opracowywanie i udostępnianie zbiorów związanych z Warszawą. Prowadząc działalność wystawienniczą, badawczą, wydawniczą, edukacyjną oraz kulturalną, muzeum towarzyszy odbiorcom w poznawaniu fenomenu Warszawy.