Type to search

Kultura jeszcze bliżej nas

Podziel się

Konsultacje społeczne programów „Kultura blisko domu” oraz „Twórczy potencjał mieszkanek i mieszkańców Warszawy” trwały od 23 kwietnia do 18 maja. O ocenę programów poprosiliśmy osoby mieszkające w stolicy, zajmujące się społecznie lub zawodowo obszarem kultury, działające w organizacjach pozarządowych, związane z instytucjami kultury, z Warszawską Radą Seniorów i innymi ciałami społecznymi.

Co możemy zrobić, by kontakt z kulturą był jeszcze łatwiejszy, aby był to udział czynny, inspirujący, nie wykluczający żadnej z grup? Jakie kompetencje powinny mieć osoby tworzące ofertę kulturalną w Warszawie i jak wspierać ich rozwój? – to tylko niektóre z pytań, jakie padły podczas konsultacji społecznych. Propozycje oraz uwagi zgłaszane przez uczestniczki i uczestników, a także wnioski końcowe, zostały zawarte w raportach:

Oba te programy mają pomóc w realizacji założeń Strategii #Warszawa2030, na którą składają się cztery główne kierunki rozwoju stolicy i kilkanaście programów poprawiających najważniejsze sfery życia mieszkańców. Dostępna i bliska kultura to też z jeden z priorytetów Polityki kulturalnej m. st. Warszawa. Cieszę się, że za nami kolejny etap prac, przybliżający do przyjęcia programu przez prezydenta i jego ogłoszenia – mówi zastępczyni prezydenta Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

 

Kultura w pandemii

Pandemia Covid-19 przyczyniła się do wzrostu poczucia samotności i spadku zadowolenia z życia. Z badań przeprowadzonych na zamówienie Urzędu m.st. Warszawy wynika, że także wśród warszawiaków oraz (zwłaszcza) warszawianek jest wiele osób, które od momentu ogłoszenia pandemii doświadczyły sytuacji kryzysowej, np. pogorszenia stanu zdrowia psychicznego. Tymczasem, jak potwierdzają badacze, aktywność kulturalna ma pozytywny wpływ na samopoczucie i stan zdrowia. Jest to szczególnie ważne w przypadku grup najbardziej narażonych na depresję – osób starszych i młodzieży. 

Ograniczenia związane z pandemią Covid-19 bardzo zmieniły uczestnictwo w kulturze. Zamknięcie sal muzealnych, koncertowych, kinowych i teatralnych, a potem otwarcie ich dla ograniczonej liczby odwiedzających, spowodowało przeniesienie licznych wydarzeń kulturalnych do przestrzeni wirtualnej. W ten sposób zwiększyła się dostępność kultury, ale nie we wszystkich grupach wiekowych i społecznych. Na to też zwrócono uwagę podczas konsultacji społecznych poświęconych programowi „Kultura blisko domu”. O nim, a także o programie „Twórczy potencjał mieszkanek i mieszkańców stolicy” można dowiedzieć się więcej na stronie konsultacje.um.warszawa.pl.