Type to search

Mądrze zaplanuj przyszłość – uczniowie przed wyborem szkoły

Podziel się

Już za chwilę ósmoklasiści i ostatni gimnazjaliści staną przed trudnym wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej. Teraz powinni sprawdzić, która byłaby dla nich najlepsza.

Warszawa oferuje 161 publicznych szkół: 95 liceów ogólnokształcących, 45 techników i 21 branżowych szkół I stopnia. Jak widać wybór jest duży, ale równie duża jest konkurencja, bo do szkół będzie aplikować podwójny rocznik.

Z myślą o warszawskiej młodzieży przygotowaliśmy dodatkowe działania, które mam nadzieję, pomogą w wyborze szkoły. Nowością są dni otwarte doradztwa zawodowego oraz poradnik nie tylko dla nastolatków, ale też dla ich rodziców. Zachęcam do skorzystania z ułatwień, jakie przygotowaliśmy – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy i dodaje – już teraz widzimy większe zainteresowanie konsultacjami u doradców zawodowych. Dlatego zatrudniliśmy dodatkowych doradców i zorganizowaliśmy więcej dyżurów. Miesięcznie z porady u doradców zawodowych korzysta ok. 500 młodych ludzi. 

Każdy i każda z nas chce, aby nasze dzieci dostały się do wymarzonej szkoły. Chcemy zapewnić im jak najlepszy start w dorosłość. Jako samorządowcy robimy wszystko, aby młodzi warszawiacy i warszawianki realizowały marzenia i plany w wybranej przez siebie szkole – mówi Dorota Łoboda, przewodnicząca Komisji Edukacji w Radzie Warszawy.

Doradcy czekają na warszawskich uczniów

Już w najbliższy weekend (23-24 lutego, godz. 10.00-15.00) zapraszamy uczniów ósmych klas i gimnazjalistów do Pałacu Młodzieży (PKiN, wejście od ul. Świętokrzyskiej) na Warszawskie Dni Doradztwa Zawodowego.

Podczas tych dni otwartych będzie można zapisać się na spotkania z doradcami w ramach dyżurów w Pałacu Młodzieży. Można uzyskać informacje o ofercie szkół czy harmonogramie.

WARSZAWSKIE DNI OTWARTE DORADZTWA ZAWODOWEGO (Ogród Zimowy, Pałac Młodzieży, PKiN, wejście od ul. Świętokrzyskiej)

  • sobota-niedziela, 23-24 lutego, godz. 10.00-15.00
  • sobota-niedziela, 30-31 marca, godz. 10.00-15.00

Indywidualne rozmowy z doradcami, punkt informacyjny o szkołach, zawodach, zasadach i harmonogramie rekrutacji.

Natomiast od 5 do 9 marca, również w PKiN będą przedłużone Targi Edukacyjne m.st. Warszawy z oddzielną ofertą dla absolwentów szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych.

PRZEDŁUŻONE TARGI EDUKACYJNE M.ST. WARSZAWY (PKIN, IV piętro) 

  • 5-6 marca dla ósmoklasistów
  • 7-8 marca dla gimnazjalistów
  • 9 marca dla uczniów i ich rodziców

Poradź się specjalisty

Trwają dyżury doradców zawodowych we WCIES przy ul. Starej 4 oraz w Pałacu Młodzieży we wtorki i piątki, w godz. 14.00–19.00 oraz w soboty w godz. 9.00–13.00. Spotkania są możliwe po wcześniejszym umówieniu się poprzez stronę Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjnych i Szkoleń.

Dodatkowe konsultacje są również w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, organizowane są liczne spotkania doradców zawodowych z uczniami i rodzicami w szkołach.

Doradca zawodowy podczas indywidualnej rozmowy z nastolatkiem pomaga w dokonaniu wyboru szkoły, poprzez analizę zainteresowań, predyspozycji, czy też szczególnych osiągnięć, wskazuje możliwości podejmowania dalszej edukacji. Z wykorzystaniem specjalistycznych testów, kwestionariuszy i wielu innych narzędzi pomaga w określeniu mocnych i słabych stron ucznia. Pomaga w ocenie predyspozycji zawodowych. Udziela informacji na temat oferty edukacyjnej, ścieżki kształcenia, rynku pracy. Bardzo ważne jest określenie warunków zdrowotnych i ograniczeń związanych z przyszłą pracą, a nawet możliwości dojazdu do szkoły. 

Sprawdź ofertę i terminy

Z myślą o rodzicach i uczniach przygotowaliśmy nowy poradnik „Jak mądrze wybierać i wspierać?”, w którym są informacje dotyczące rekrutacji, ważnych terminów, możliwości wyboru ścieżki edukacyjnej, jak również rady dotyczące tego, jak wesprzeć dziecko i pomóc mu w dokonaniu właściwego wyboru.

Nowością w tym roku jest również zniesienie limitu szkół, które wybierają uczniowie. Do tej pory było to osiem placówek, teraz młodzież może zaznaczyć dowolną liczbę szkół, a w nich dowolną liczbę oddziałów.

Natomiast na platformie projektu „Bliżej rynku pracy – Zintegrowany System Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego ZIT WOF” https://brp.edu.pl znajduje się wyszukiwarka szkół oraz tzw. „symulator mocy”, czyli przeliczanie osiągnięć na punkty, informator o szkołach zawodowych, kalendarium absolwenta (harmonogram działań) oraz informacje na temat rekrutacji.

Natomiast na stronie www.edukacja.warszawa.pl są: wykaz dni otwartych w szkołach i nowy poradnik dla rodziców, informator o szkołach zawodowych, lista szkół i ich ofertakalendarium absolwenta (harmonogram działań).