
W czwartek, 13 sierpnia, o godz. 10.00, odbędzie się uroczystość nadania imienia ukraińskiego gen. Marka Bezruczki skwerowi położonemu przy ul. J.K. Ordona, na wysokości ulic Jana Kazimierza i Wschowskiej. Wydarzenie jest organizowane w związku z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej 1920 r.
W uroczystości udział wezmą m.in.: Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, Michał Olszewski, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, Andrij Deszczycia, Ambasador Ukrainy.
Marko Bezruczko (1883-1944) – generał Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. W dniach 28 sierpnia – 2 września 1920 r. stał na czele obrony Zamościa (złożonej z 6 Dywizji Strzelców Siczowych URL i 31 Pułku WP) przed wojskami bolszewickimi 1 Armii Konnej Budionnego. Następnie dowodził kontruderzeniem na Podolu do linii Szargorod-Bar-Lityń. W latach 1931-35 był szefem Ukraińskiego Towarzystwa Wojenno-Historycznego w Warszawie. Zmarł w 1944 roku, jest pochowany na cmentarzu żołnierzy URL na warszawskiej Woli.