Type to search

Pamiątki po powstańcach warszawskich – jak je uratować przez zniszczeniem

Podziel się

Wczorajsza przykra i niepokojąca sytuacja, kiedy księgozbiór po panu Eugeniuszu Tyrajskim znalazł się na śmietniku, to okazja, aby przypomnieć, jakie możliwości mają rodziny powstańców i sami powstańcy, aby przekazywać pamiątki różnym instytucjom miejskim – mówił podczas spotkania w Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich wiceprezydent stolicy, Paweł Rabiej.

Księgozbiór i dokumenty powinny trafić do instytucji warszawskich – podkreślała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy. – Mamy takie procedury, które będziemy jeszcze wzmacniać i rozszerzać. Musimy położyć bardzo duży nacisk na informowanie, co i jak robić, tak aby podobne sytuacje nigdy się nie powtórzyły.

Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, zaapelował o zgłaszanie się bezpośrednio do MPW. – Wszystkie tego typu zgłoszenia są sprawdzane i na pewno pomożemy każdej rodzinie, która będzie chciała zabezpieczyć pamiątki po bliskich. Nasi archiwiści, którzy doskonale znają się na dokumentach i fotografiach, zawsze jadą i doradzają, co zrobić z księgozbiorem.

W zakamarkach szaf, między zbiorami bibliotecznymi zdarzają się rzeczy, które jeśli zostaną utracone, są nie do odtworzenia. Powstańcy będą specjalnie poinformowani, jak się zachować w sytuacji, jeśli nie są pewni, jaki los spotka gromadzone przez całe życie zbiory – dodaje Janusz Owsiany, prezes Stowarzyszenia Monopol Warszawski, operatora Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich.

Dzięki przyjętej przez Radę m.st. Warszawy uchwale w lokalach komunalnych zostały wprowadzone już mechanizmy, które chronią prace i spuściznę po artystach i osobach wybitnych. – Bazując na informacjach z dzielnicowych Zakładów Gospodarowania Nieruchomościami będziemy chcieli zastosować podobny mechanizm i stosować te procedury we wszystkich lokalach, gdzie mogą się znajdować pamiątki, które współtworzyły naszą wspólną warszawską historię – mówi Michał Krasucki, dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Osoby zainteresowane przekazywaniem archiwaliów prosimy o kontakt z Muzeum Powstania Warszawskiego, Dział Przyjmowania Pamiątek tel. 22 539 79 87, Dział Archiwum tel. 22 539 79 99.
lub z Domem Wsparcia dla Powstańców Warszawskich, tel. 572 817 999.