Type to search

Pociągi wracają na linię obwodową

Podziel się

Pociągi wracają na linię obwodową

Pociągi wracają na linię obwodową

Od niedzieli, 21 października, pociągi będą jeździły wyremontowanym odcinkiem torów pomiędzy Dworcem Zachodnim a Gdańskim.  Na swoje zwykłe trasy wrócą pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich. Będzie nowy przystanek – przy ul. Obozowej.

Kolejarze kończą trwający ponad rok remont tzw. linii obwodowej czyli trasy od stacji Warszawa Zachodnia do stacji Warszawa Gdańska. Wyremontowali tory, przystanki, sieć trakcyjną oraz zbudowali zupełnie nowe wiadukty nad ulicami Obozową, Górczewską, Wolską i  M. Kasprzaka.

Od niedzieli zmienią się nazwy przystanków. Dotychczasowy przystanek Warszawa Kasprzaka będzie nazywał się Warszawa Wola, a Warszawa Koło – Warszawa Młynów, tak jak budowana w pobliżu stacja metra. Pociągi zatrzymywać się będą także przy peronach całkowicie nowego przystanku Warszawa Koło, który powstał na południe od ulicy Obozowej.

Zarząd Transportu Miejskiego zabiegał o przystanek w tym miejscu, bo można będzie się tu wygodnie przesiąść do pociągu z tramwajów jeżdżących Obozową, np. z Bemowa. Poprawi się również połączenie Koła z rejonem Warszawy Gdańskiej (dogodna przesiadka do linii metra M1) oraz Targówkiem i Białołęką. W przyszłości, po przebudowie przez PKP PLK Warszawy Zachodniej, z Koła będzie można pociągiem SKM lub Kolei Mazowieckich szybko i bez przesiadek dojechać na Służewiec.

Przebudowane przystanki zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jest system elektronicznej informacji pasażerskiej oraz nowa, estetyczna mała architektura, czyli m.in. ławki i wiaty. Ponadto przystanek Warszawa Młynów będzie wyposażony w schody ruchome. W 2019 r. powstanie jeszcze jeden nowy przystanek – przy ul. Powązkowskiej, w otoczeniu nowych osiedli południowego Żoliborza.

Pociągi ruszą od niedzieli 21 października. Wrócą R9 Kolei Mazowieckich i od poniedziałku, 22 października, S9 Szybkiej Kolei Miejskiej (kursuje w dni powszednie). Po zakończeniu prac modernizacyjnych przewidzianych w najbliższych latach linią obwodową będą jeździć pociągi SKM z Legionowa i Zegrza do Piaseczna oraz pociągi Kolei Mazowieckich.

opublikowano 19 października 2018r.
ostatnia aktualizacja 19 października 2018r.