Type to search

Pogrzeb tradycyjny – jaką trumnę wybrać?

Podziel się

W Polsce wciąż najczęściej wybieraną formą pochówku jest pogrzeb tradycyjny, katolicki. I choć widać, że wiele osób decyduje się na kremację osoby zmarłej lub odprawienie ceremonii świeckiej, to jednak ta tradycyjna forma zdecydowanie przeważa. Wciąż najwięcej osób, w przypadku konieczności pożegnania bliskiego, decyduje się na wybór trumny.

Rodzaje trumien

Profesjonalny zakład pogrzebowy to między innymi taki, który w swojej ofercie posiada wiele różnego rodzaju trumien. Dostępne są przede wszystkim drewniane, choć warto zauważyć, że z różnego drewna – na przykład sosnowego lub dębowego. To, na jaką trumnę zdecyduje się rodzina osoby zmarłej, zależy przede wszystkim od jej gustu, upodobań, ale też możliwości finansowych. 

Istnieje możliwość wyboru mocno ozdobnych elementów, takich jak dodatkowe uchwyty czy specjalny rodzaj materiału, którym trumna będzie wyścielona. Jednak można też zdecydować się na minimalistyczne zdobienia i standardowe materiały. W każdym z tych przypadków można mieć pewność, że jakość wykonania jest solidna.

Zdobienie trumny

Część osób zwraca dużą uwagę między innymi na to, jak trumna, którą wybierają dla osoby zmarłej, będzie zrobiona. Chcą, by wszystkie elementy były zgodne z ich upodobaniami, a także tym, jaka była osoba, którą będą żegnać. Zatem – jeżeli była to osoba skromna, która nie przywiązywała wagi do dużej liczby ozdób, to i w przypadku trumny bliscy nie będą się decydować na takie rozwiązanie. Jeśli jednak była to osoba, która mocno dbała o wszelkiego rodzaju dodatki i detale, to może się okazać, że i w tej sytuacji rodzina będzie chciała takie elementy uwzględnić. Właśnie dlatego między innymi istnieje możliwość wyboru różnego rodzaju uchwytów czy materiałów, a nawet koloru drewna użytego do produkcji trumny.

Kwiaty na trumnę

To, co jest często wykorzystywanym elementem, który dodatkowo może być użyty jako ozdoba trumny, to kwiaty. Wiele kwiaciarni, ale też zakładów pogrzebowych posiada w swojej ofercie specjalne wiązanki, które można dołączyć do wieka trumny. Mają one odpowiedni rozmiar – który nie będzie tak duży jak na przykład w przypadku wieńców pogrzebowych, będą one również mieć specjalne elementy, którymi można będzie przymocować kwiaty do trumny

To, na jaki rodzaj kwiatów się zdecydować – zależy od rodziny osoby zmarłej. Można więc wybrać na przykład te rośliny, które żegnana osoba lubiła najbardziej. Do wyboru są zarówno kwiaty żywe, jak i sztuczne.

Gdzie można wybrać trumnę?

Przede wszystkim należy wybrać taki zakład pogrzebowy, który będzie miał w ofercie nie tylko różnego rodzaju trumny, ale też pomoże w przygotowaniu całej ceremonii pogrzebowej i wszystkich aspektach z tym związanych. Nie trzeba wtedy jeździć w kilka różnych miejsc, po całym mieście, a można zorganizować wszystko szybko, sprawnie oraz elegancko. Jednocześnie profesjonalny dom pogrzebowy to taki, którego pracownicy nie tylko przedstawią ofertę i trumny we wszystkich możliwych wariantach, ale w którym zostaną wzięte pod uwagę możliwości – również finansowe – rodziny osoby zmarłej. 

Pracownicy pomogą zatem dobrać optymalne rozwiązanie, które będzie uwzględniać wszystkie te istotne elementy, dbając jednocześnie o najwyższą jakość wykonania i obsługi klienta. Nie bez znaczenia jest fakt, że osoby pracujące w zakładzie pogrzebowym powinny wykazywać się wysokim poziomem kultury osobistej oraz empatii. Muszą bowiem mieć świadomość, że ich klienci to osoby, które mogą być właśnie w najtrudniejszym momencie życia, żegnają przecież kogoś bliskiego. Trzeba mieć to na uwadze na każdym etapie współpracy i komunikacji z rodziną osoby zmarłej. Jeśli będzie taka potrzeba, powinni pomóc przy wypełnianiu niezbędnych formalności, a przynajmniej w pokierowaniu, gdzie należy udać się w pierwszej kolejności – do niektórych miejsc, jak choćby do Urzędu Stanu Cywilnego po wystawienie aktu zgonu, rodzina osoby zmarłej musi się stawić osobiście.

Źródło: Elizjum Warszawa – dom pogrzebowy