Type to search

Poznaliśmy projekty dopuszczone do głosowania w budżecie obywatelskim

Podziel się

Cieszę się, że podobnie jak w ubiegłej edycji budżetu obywatelskiego, większość projektów została oceniona pozytywnie – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektor koordynator ds. kultury i komunikacji społecznej. – Znamy już pełną listę projektów, na które mieszkańcy będą mogli zagłosować. Jest tam naprawdę wiele ciekawych propozycji, dlatego już teraz gorąco zachęcamy do przeglądania projektów i do głosowania we wrześniu. – dodaje.

Jak ocenialiśmy projekty?
Sprawdzaliśmy możliwość realizacji zgłoszonych propozycji, a ocena składała się z dwóch etapów: – oceny formalnej (sprawdzenie kompletności dokumentów i poprawności ich złożenia);- oceny merytorycznej (sprawdzenie m.in. zgodności z obowiązującymi przepisami, możliwości realizacji pomysłu we wskazanej lokalizacji i w ciągu jednego roku, dostępności projektu dla innych mieszkańców). 
Autorzy projektów, których propozycje zostały negatywnie ocenione, mogli jeszcze odwołać się od wyniku oceny. Wpłynęły 154 odwołania, które rozpatrywane były do 14 sierpnia. W wyniku ponownej oceny 30% z nich (47, z czego pięć ogólnomiejskich i 42 dzielnicowe) zostało rozpatrzonych pozytywnie. 
Wyniki oceny wszystkich projektów zgłoszonych w tej edycji są dostępne na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl.

.Podsumowanie etapu oceny projektów
Projekty ocenione pozytywnie: 1506 (67%), w tym projekty ogólnomiejskie – 106 (53%), dzielnicowe 1400 (69%).Projekty ocenione negatywnie: 661 (30%), w tym projekty ogólnomiejskie – 84 (42%), dzielnicowe – 577 (28%).Projekty wycofane przez autora: 76 (3%), w tym projekty ogólnomiejskie – 10 (5%), dzielnicowe – 66 (3%). 

Co dalej?
Tegoroczne głosowanie potrwa od 1 do 15 września. Mieszkańcy będą mogli zagłosować na maksymalnie 15 projektów na poziomie dzielnicowym w jednej wybranej dzielnicy oraz na 10 projektów na poziomie ogólnomiejskim. Wyniki głosowanie poznamy 30 września. Realizacja wybranych przez mieszkańców projektów rozpocznie się w 2021 r.
Realizacja budżetu obywatelskiego w Warszawie wynika z zapisów ustawy o samorządzie gminnym. W bieżącej edycji budżetu obywatelskiego na realizację projektów mieszkańców przeznaczono ponad 83 mln zł.

Podsumowanie dotychczasowej realizacji projektów
Do tej pory w Warszawie odbyło się sześć edycji budżetu obywatelskiego, a mieszkańcy zdecydowali o przeznaczeniu ponad 320 mln zł, za które zrealizowaliśmy ponad 3 tys. propozycji warszawiaków. Tężnia solankowa w parku im. Jana Pawła II na Ursynowie, wielofunkcyjne boisko na placu Baśniowym na Ochocie, plac zabaw na Pradze-Południe, nasadzenia drzew w Wawrze czy hotele dla owadów we Włochach – to tylko niektóre z wielu projektów zrealizowanych w ostatnim czasie.

Więcej informacji: twojbudzet.um.warszawa.pl