Type to search

Przypominamy jak dbać o bezpieczeństwo w czasie epidemii

Podziel się

Na ulicach pojawią się plakaty m.in. o tym, jak prawidłowo nosić maseczkę ochronną, a kontrolerzy biletów w pojazdach Warszawskiego Transportu Publicznego będą je rozdawali zapominalskim pasażerom.

Materiały informacyjne zostały przygotowane również w języku angielskim, ukraińskim i rosyjskim. Plakaty prezentują jak prawidłowo myć i dezynfekować ręce, przypominają o obowiązku zasłanianiu ust i nosa w środkach komunikacji miejskiej oraz o zachowaniu dystansu społecznego. Grafiki pojawią się na przystankach, w pojazdach komunikacji miejskiej, na słupach ogłoszeniowych i bilboardach.

Kontrolerzy Zarządu Transportu Miejskiego w czasie swojej pracy przypominają pasażerom o obowiązku zasłaniania nosa i ust a tym, którzy nie będą mieli zasłony twarzy, podarują maseczkę. W mediach społecznościowych WTP prezentowane będą grafiki i filmy pokazujące jak prawidłowo nosić maseczkę. Funkcjonariusze Straży Miejskiej w pojazdach WTP sprawdzają, czy pasażerowie zachowują się odpowiedzialnie i zasłaniają usta i nos – w myśl zasady: moja maseczka chroni ciebie, twoja – mnie. Osoby, które jadą autobusem czy tramwajem bez maseczki – dostają ją od strażników i proszone są o jej założenie.

Zgodnie z rekomendacjami ekspertów z Warszawskiej Rady Polityki Zdrowotnej, organu opiniodawczego i doradczego prezydenta Warszawy ds. ochrony zdrowia, skutki epidemii mogą zostać złagodzone m.in. dzięki szerokiemu dostępowi do testów w kierunku COVID-19 oraz powszechnym szczepieniom przeciwko grypie. Jest to szczególnie istotne, ponieważ w sezonie jesiennym objawy zachorowania na grypę mogą być mylone z objawami zakażenia koronawirusem. Warszawa ma bardzo rozbudowany program szczepień ochronnych przeciwko grypie, m.in. dla seniorów 65+, kobiet w ciąży i dzieci w wieku 6-60 miesięcy, pacjentów Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego Sp. z o.o. i podopiecznych noclegowni dla osób bezdomnych.