Type to search

Święto muzeów w tym roku inne niż zwykle

Podziel się

Muzea i galerie, podobnie jak inne instytucje kultury, zostały zamknięte jako pierwsze i zapewne najdłużej poczekają na pełne otwarcie. W tej chwili nie ma możliwości organizowania wystaw i zapraszania większej publiczności. W części placówek udało się otworzyć drzwi, jednak z dużym ograniczeniem dostępu, jak np. w Muzeum Narodowym czy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Placówki dostosowują się do nowej sytuacji i przygotowują się do pełnego otwarcia zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego . Muszą doposażyć miejsca kontaktu z publicznością w dodatkowe zabezpieczenia (w tym plastikowe przegrody), dokonać zmiany trybu pracy (system zmianowy, dystans między pracownikami), przeprowadzić przegląd sprzętu wentylacyjno-klimatyzacyjnego. Wszystko to wymaga odpowiedniego przygotowania, czasu i dodatkowych środków.

Wirtualne zwiedzanie

Z powodu pandemii Warszawa zdecydowała się przełożyć na przyszły rok Noc Muzeów, która jest obchodzona właśnie w związku z Międzynarodowym Dniem Muzeów. To jedno z najbardziej popularnych wydarzeń w stolicy i z roku na rok przyciąga coraz większe tłumy zwiedzających. 17 Noc Muzeów w Warszawie odbędzie się dopiero wiosną 2021 roku, ale to nie znaczy, że dostęp do zbiorów muzealnych jest teraz całkowicie ograniczony.

Bardzo wiele placówek zdecydowało się udostępnić możliwość wirtualnego zwiedzania i ta forma cieszy się dużą popularnością. Za pośrednictwem Internetu można nie tylko zwiedzać ekspozycje, ale też uczestniczyć w pokazach filmów, wykładach i warsztatach. Organizowane są też konkursy dla internautów. Na przykład Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza do „domowego rekonstruowania dzieł sztuki” z kolekcji, którą można będzie obejrzeć na wystawie w nowej siedzibie.

Nowe projekty

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już zapowiada otwarcie nowej wystawy czasowej. Ekspozycja „Tu Muranów” miała być otwarta 17 kwietnia, jednak z powodu pandemii plan ten nie został zrealizowany.

Muzeum przygotowuje otwarcie na 26 czerwca – po blisko trzech miesiącach od zamknięcia. POLIN będzie funkcjonować zgodnie z nowym regulaminem zwiedzania stworzonym przez specjalistów w uzgodnieniu ze służbami sanitarnymi. Regulamin zostanie udostępniony na stronie internetowej jeszcze przed otwarciem muzeum. Wystawę stałą „1000 lat historii Żydów Polskich” będzie można oglądać w późniejszym terminie.

Więcej na temat wydarzeń kulturalnych w stolicy piszemy na stronie Kulturalna Warszawa.