Type to search

Szpital Południowy będzie szczepił przeciw COVID-19

Podziel się

Mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy: – Aby zapewnić mieszkańcom jak najszerszy dostęp do punktów szczepień, wystąpiliśmy o możliwość zorganizowania takiej placówki w Szpitalu Południowym. Właśnie otrzymaliśmy zgodę na uruchomienie punktu, w którym już od 25 stycznia warszawscy seniorzy będą mogli się szczepić przeciw COVID-19.

Adres punktu szczepień to ul. rtm. Witolda Pileckiego 99. W budynku szpitala zostanie wydzielona strefa do rejestracji pacjentów na szczepienia, poczekalnia i szatnia. Szczepienia będą się odbywały w specjalnie przygotowanym punkcie szczepień, zlokalizowanym w budynku A, od strony ulicy Pileckiego. Wejście dla pacjentów zostanie czytelnie oznaczone.

Jak dodaje wiceprezydent Kaznowska szczepienia będą realizowane w przychodni przyszpitalnej zgodnie z przyjętymi procedurami i przepisami, aby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo i komfortowe warunki: – Obecnie na szczepienia w punkcie, który zostanie uruchomiony w Szpitalu Południowym, zrejestrowało się ponad 3,9 tys. osób. Liczymy, że rząd zwiększy limity dostaw szczepionek do punktów szczepień – obecny limit 30 dawek szczepionek na tydzień dla każdego punktu szczepień jest daleki od oczekiwań jak powinien być realizowany Narodowy Program Szczepień. Jeśli nie nastąpi zwiększenie dostaw, to tylko zarejestrowaną już grupę 3,9 tys. osób punkt będzie szczepić podwójną dawką niemal 6 lat.

Szczepienia dla seniorów

Aktualnie w ramach Narodowego Programu Szczepień trwa rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia na szczepienia będą mogły się zarejestrować osoby powyżej 70. roku życia. Szczepienia tej grupy mają się rozpocząć już 25 stycznia.

Zapisy na szczepienia prowadzone są m.in. za pośrednictwem uruchomionej przez rząd strony internetowej pod adresem: gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja lub pod numerem bezpłatnej infolinii 989 czynnej całą dobę.

W Warszawie zostanie uruchomionych blisko 260 punktów szczepień, z czego 43 będą działały w miejskich placówkach.

Szpital Południowy jako tymczasowy szpital „covidowy”

W związku z sytuacją epidemiczną i uzgodnieniami dokonanymi przez władze Warszawy z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim, prace budowlane w Szpitalu Południowym zostały przyspieszone, a placówka będzie działała jako szpital tymczasowy dla pacjentów zakażonych COVID-19. Zgodnie z zapowiedziami miasta, szpital zostanie uruchomiony w połowie lutego i znajdzie się w nim 300 łóżek dla chorych na koronawirusa, w tym 80 łóżek respiratorowych.

Koszty przyspieszenia prac w obiekcie oraz dostosowania placówki do uruchomienia szpitala tymczasowego mają zostać pokryte przez wojewodę mazowieckiego z funduszu „covidowego”.

Część wyposażenia niezbędnego do pomieszczeń szpitala została już zakupiona, kolejne zakupy są w trakcie. Zakupiona została również część sprzętu medycznego – do placówki trafiły już dwa tomografy, a szpital czeka także na sprzęt z Agencji Rezerw Materiałowych przeznaczony do leczenia pacjentów z COVID-19. Prowadzona jest też rekrutacja pracowników do Szpitala Południowego. W celu zapewnienia opieki pacjentom i funkcjonowania placówki potrzeba w ciągu doby 140 osób personelu, w tym m.in. ponad 30 lekarzy, blisko 50 pielęgniarek, 26 ratowników i 20 opiekunów medycznych.