Type to search

Tramwaje przyśpieszają

Podziel się

Tramwaje przyśpieszają

Tramwaje przyśpieszają

Priorytety dla tramwajów na kolejnych warszawskich ulicach. Jeżdżą one szybciej w al. Jana Pawła II, al. Solidarności oraz – od początku czerwca – na rondzie Zgrupowania AK „Radosław”. To zasługa algorytmów sterujących sygnalizacją świetlną.

W ostatnich dniach Tramwaje Warszawskie włączyły priorytety dla pojazdów szynowych na skrzyżowaniu przy kinie Femina – w al. Jana Pawła II między rondem ONZ a kinem Femina i w al. Solidarności od kina Femina do pl. Bankowego. Od początku tego miesiąca tramwaje szybciej przejeżdżają także przez rondo Zgrupowania AK „Radosław”. Jest tam specjalistyczny, „szyty na miarę” algorytm sterujący sygnalizacją świetlną, stworzony przez inżynierów i programistów Tramwajów Warszawskich. Przetestowali oni kilkadziesiąt koncepcji i przeanalizowali dane z ok. 50 czujników na skrzyżowaniu wykrywających nadjeżdżające samochody i tramwaje. Algorytm przejął sterowanie sygnalizacją na rondzie po 48 godzinach testów i dostrajania. Efekt? Przed jego uruchomieniem tramwaje przejeżdżały odcinek od placu Grunwaldzkiego do ul. Powązkowskiej w czasie średnio 7,5 minuty. Teraz czas przejazdu to ok. 4,5 minuty.

Obecnie priorytety dla tramwajów działają również m.in. na:

  • odcinku trasy Most Północny – Światowida,
  • odcinku na Bródno od ul. Targowej do pętli Żerań Wschodni,
  • trasie na Marymonckiej od skrzyżowania z ul. Popiełuszki do węzła z trasą Mostu Północnego,
  • trasie na Bemowie (ul. Połczyńska i Powstańców Śląskich),
  • pl. Wilsona,
  • skrzyżowaniach ul. gen. S. Kaliskiego z A. Kocjana, ul. Wolskiej z Młynarską oraz ul. Rakowieckiej z A. Boboli,
  • Rondzie Waszyngtona.

Wkrótce kolejny priorytet dla tramwajów pojawi się na ul. Radiowej od Powstańców Śląskich do Dywizjonu 303. Do końca 2018 r. przyśpieszą one także na odcinku J.P. Woronicza – Wołoska i na Puławskiej – od Dolnej do J.P. Woronicza.

opublikowano 25 czerwca 2018r.
ostatnia aktualizacja 26 czerwca 2018r.

Następny Artykuł